Letos už čtvrtý rok po sobě ceny tepla z tepláren stagnují. Teplo vyrobené ze zemního plynu zůstává na stejné úrovni jako loni, v některých případech dokonce zlevní. Také ceny tepla z uhelných tepláren budou stagnovat nebo mírně narostou. Zdražení by ale mělo zůstat pod hranicí inflace.
„Vývoj cen tepla v roce 2018 bude velmi podobný jako v předcházejících třech letech. Ceny tepla vyrobeného z uhlí budou převážně stagnovat nebo vykáží jen mírný meziroční nárůst do úrovně inflace. V případě tepla vyrobeného ze zemního plynu očekáváme stagnaci a v některých případech i pokles ceny,“ potvrzuje Martin Hájek, ředitel Teplárenského sdružení ČR.
Nejlevnější je teplo z uhlí
Průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě ročně spotřebuje kolem 25 GJ tepla na vytápění a ohřev vody. Podle šetření Českého statistického úřadu se náklady na vytápění a ohřev vody podílejí na celkových spotřebních vydáních domácností přibližně 6 %.
Cenu tepla pro domácnosti ovlivňuje zejména cena paliva používaná k výrobě tepelné energie. Nejlevnější teplo zpravidla prodávají teplárny spalující domácí hnědé uhlí, případně teplárny, které ho používají ke kombinované výrobě elektřiny a tepla.
Zhruba 55 % tepla pro byty se v teplárnách vyrábí z uhlí, třetina ze zemního plynu. Dalších přibližně 7 % tvoří biomasa a 4 % připadají na teplo ze zařízení pro energetické využití odpadů, druhotných zdrojů energie a ostatních paliv.
Emisní povolenky a investice
Do výsledné ceny tepla zasahují i ceny povolenek na emise skleníkových plynů a poplatky za emise znečišťujících látek. DPH je v případě tepla 15 %.
Teplárny do ceny tepla zahrnují také další náklady – například na mzdy nebo potřebné investice. „Ceny tepla se daří držet na přijatelné úrovni, přestože teplárny masivně investují do modernizace svých provozů a snižování emisí znečišťujících látek,“ konstatuje Martin Hájek.
Od roku 2013 do konce loňského roku investovaly teplárny téměř 19 miliard korun a letos budou proinvestovány další nemalé prostředky. Ke stabilizaci cen tepla přispívají i rekonstrukce tepelných sítí, letos se podařilo nahradit více než 15 kilometrů tras parních rozvodů hospodárnějšími horkovodními či teplovodními rozvody.
Vyúčtování bez nedoplatků
O nedoplatcích nebo přeplatcích, které domácnosti budou mít na svém vyúčtování, rozhoduje mimo jiné i nastavení výše zálohových plateb za teplo a celková spotřeba tepla. „Zálohy se zpravidla stanoví na začátku roku na základě dlouhodobého průměru s přihlédnutím k aktuálním klimatickým podmínkám,“ uvádí Pavel Kaufmann, tiskový mluvčí Teplárenského sdružení České republiky.
Za kalendářní rok 2017 neočekávají teplárny ani vysoké přeplatky, ani vysoké nedoplatky, ačkoli v porovnání s rokem 2016 byl rok 2017 chladnější o 2,7 %. V porovnání s dlouhodobým průměrem let 1970 až 200 byl ale předchozí rok o 3,9 % teplejší.
Jak šetřit teplo v bytě
- V zimě větrejte krátce, ale intenzivně.
- Snižte spotřebu teplé vody. Na jednu koupel můžete spotřebovat i tolik teplé vody, jako na každodenní sprchování po celý týden.
- Nastavte si v bytě optimální teplotu: obytné místnosti 21 °C, ložnice 19 °C, chodby a schodiště 15 až 18 °C. Každý 1 °C teploty v bytě navíc je navýšení nákladů na vytápění o 5 %.
- Jak si dát letos do pořádku osobní finance a ušetřit?