Bilance běžného účtu je širším měřítkem obchodu, sleduje tok zboží a služeb a také investic do země a ven. Na druhém místě podle Ifo skončilo Japonsko s přebytkem 203 miliard USD. Na třetí místo klesla Čína, jejíž přebytek činil 135 miliard USD, což je tedy méně než polovina přebytku Německa.
V poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) se přebytek Německa snížil na 7,8 procenta z 8,3 procenta v předchozím roce.
\"Hlavním důvodem přebytku Německa je obchod se zbožím,\" uvedl ekonom Ifo Christian Grimme. \"Hlavním tahounem byla vysoká poptávka z Evropské unie a Spojených států,\" dodal. Za 11 měsíců loňského roku přebytek zahraničního obchodu činil 249 miliard eur (6,4 bilionu Kč).
Mezinárodní měnový fond (MMF) a Evropská komise už roky tlačí na Německo, aby zvýšilo domácí poptávku a dovoz, a tím omezilo globální ekonomickou nerovnováhu a podpořilo růst, včetně růstu eurozóny. Americký prezident Donald Trump Německo kritizoval, že toho pro snížení svého obchodního přebytku se Spojenými státy dělá málo. Německo také obvinil, že jeho obchodní politika je \"velmi špatná\".
Německá kancléřka Angela Merkelová kritiku odmítá a upozorňuje, že hlavním motorem růstu se stává soukromá spotřeba. Poukazuje rovněž na to, že přebytek je hlavně výsledkem souhry nabídky a poptávky na globálních trzích a že Berlín má jen omezený vliv na další dovozní faktory, jako je směnný kurz eura a ceny energií, uvedla agentura Reuters.