Co se týče rozhodnutí z roku 2016, že Apple získal v Irsku nelegální státní podporu prostřednictvím daňových dohod s vládou, podle mluvčího se nic nemění. Komise tehdy uvedla, že suma, kterou má Apple Irsku zaplatit, může být snížena v případě, že ostatní země shledají, že Apple měl tržby místo v Irsku vykázat na jejich území, nebo pokud evropské dceřiné podniky Applu musely zaplatit vyšší daň mateřské firmě v USA.
Nynější oznámení firmy, že využije novou daňovou legislativu a do USA převede ze zahraničí peníze a zaplatí pak na daních jednorázově 38 miliard dolarů, nesplňuje podle mluvčího komise ani jedno z těchto kritérií.
Evropská komise v roce 2016 rozhodla, že Irsko řadu let poskytovalo Applu státní pomoc v podobě neoprávněných daňových výhod. Nařídila proto, aby Apple doplatil Irsku na daních 13 miliard eur plus úroky.
Mluvčí irského ministerstva financí agentuře Reuters potvrdil, že Irsko je podle evropské legislativy povinno dlužnou částku vymáhat a že změny v právních předpisech v USA na tom nic nemění.
Apple ve středu oznámil, že v USA investuje 30 miliard dolarů. Celkově tam v průběhu pěti let hodlá vynaložit 350 miliard USD. Plánuje využít ustanovení, že firmy, které letos převedou peníze uložené v zahraničí zpět do USA, budou mít nižší daň. Apple chce převést zhruba 252 miliard USD, na daních tak bude muset zaplatit zmíněných asi 38 miliard USD.