Regionální kohezní fondy Evropské unie jsou omezené, a jestliže je financování z evropských institucí, jako jsou rozvojové banky, nedostatečné nebo příliš drahé, střední Evropa musí hledat financování ze zdrojů mimo Evropu, uvedl Orbán.
V této souvislosti řekl, že Čína chce financovat rozvojové programy ve střední Evropě s lepšími podmínkami, než jsou ty evropské. \"Čína není nebezpečí, ale příležitost,\" prohlásil.
Premiér v rozhovoru rovněž hovořil o připravovaném vládním návrhu balíčku zákonů přezdívaném \"Stop Soros\", který je namířený proti skupinám údajně podporujícím nelegální imigranty. \"Vytvoří se nová situace, kdy se všichni, včetně George Sorose, mohou rozhodnout, zda zastaví organizování a podporu ilegální migrace, nebo v tom budou dál pokračovat,\" řekl.
Budapešť považuje amerického finančníka maďarského původu George Sorose za podněcovatele migrace, která podle Orbána podkopává stabilitu Evropy. Soros toto obvinění odmítá.
Premiér prohlašuje, že jeho vláda chce zabránit tomu, aby se Maďarsko stalo cílovou destinací imigrantů, a snaží se překazit záměry \"těch, kdo organizují a financují migraci\". Nové zákony podle něj mají \"držet mimo zemi\" ty, kdo pokračují v podpoře ilegální migrace\". Politika Maďarska se nemění: nebude přijímat migranty ani nikoho do země přesídlovat, zdůraznil.
Nevládní organizace, které podle vlády podporují nelegální imigraci, by se v případě schválení nových zákonů musely registrovat u soudů a musely by státu odvádět čtvrtinu finančních příspěvků od zahraničních dárců. Opatření by podle provládních médií mohla v konečném důsledku vést i k zákazu vstupu Sorose do Maďarska.