Zemědělská půda se loni podle zprávy prodávala nejčastěji za tržní ceny mezi 15 a 40 Kč/m2. \"Ve srovnání s předchozími lety tak došlo ke zpomalení tempa růstu cen. Přesto za posledních pět let vzrostly tržní ceny zemědělské půdy bezmála na dvojnásobek,\" dodává zpráva.
Ceny loni rostly zejména v první polovině roku. Vzrostl přitom rozdíl mezi tržními cenami orné půdy a trvalých travních porostů na 34 procent proti předloňským 27 procentům rozdílu. Největší zájem byl o výměrách střední velikosti mezi pěti a 60 hektary.
Nejvyšší ceny byly v okolí Prahy, kde cena dosáhal i více než 50 Kč/m2. Nadprůměrné ceny byly i v oblasti Hané, Královéhradecka, Mladoboleslavska, Kolínska nebo jižní Moravy. \"Je to pořád stejné, hlavně Haná, rozhodně více než třeba Polabí, pak jižní Morava a východní Čechy,\" komentuje Jaklín. Podle něj se například na jižní Moravě stále neodrážejí a v řádu let ani nebudou odrážet zhoršené klimatické podmínky jako sucho.
V letošním roce Farmy.cz očekávají zpomalení růstu tržních cen. Pokud by se přijaly legislativní návrhy, které podporuje Agrární komora v podobě ohlašovací povinnosti při prodeji půdy a které jsou také v programovém prohlášení menšinové vlády v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO), bude podle firmy velmi důležité přesné znění této regulace. \"Až se znalostí podrobných podmínek takových omezení je možné odhadnout jejich reálný dopad na trh s půdou,\" dodává materiál.
V letošním roce se očekává zpomalení růstu cen pod deset procent. \"Nabídka je určitě dostatečná, protože při těch vysokých cenách lidé rádi prodají. Ale najít kupce za ty vysoké ceny je těžší a těžší. Investoři odpadávají, spíše už půdu rozprodávají,\" domnívá se Jaklín.