Babiš po schůzce ČTK řekl, že s Bettelem a lucemburským ministrem financí Pierrem Gramegnaou mluvil o základní agendě bulharského předsednictví Evropské unie. \"S ministrem financí se známe z mého předešlého působení, mluvil jsem s ním i o našem rozpočtu a projektu reverse charge, ve kterém chceme pokračovat,\" uvedl Babiš. Stejná unijní témata chce probírat i odpoledne s premiérem Portugalska Antóniem Costou a Estonska Jürim Ratasem.
Lucembursko a Česká republika mají odlišné názory na řešení migrační krize, připustil Babiš. Česko zásadně odmítá rozdělování migrantů na základě kvót. \"Musíme si to vysvětlit a musí se najít řešení, protože každá země má na migraci jiný názor. Je třeba najít kompromis všech členských zemí,\" řekl. Další země by podle něj měly chápat specifika Česka a dalších zemí visegrádské čtyřky (V4), podobně jako jim rozumí například v případě vztahů Británie a Irska v otázce brexitu, dodal.
Babiš fórum bere jako efektivně strávený čas. \"Pokud jedete na bilaterální návštěvu, tak tam strávíte celý den. Tady můžete potkat desítky politiků, premiérů,\" uvedl. Lituje, že nakonec bude v Davosu trávit jen dnešní den. \"Možná by bylo lepší zůstat dva tři dny, je to efektivní, stačí potkat někoho, dát si s ním chvilku kafe...\" vysvětlil. Konkrétní politiky, s kterými by chtěl stihnout rychlou schůzku u kávy, nejmenoval. \"Uvidíme, i v rámci společného oběda máme možnost se seznamovat,\" řekl.
Babiš vystoupí v Davosu v rámci jednoho z panelů s projevem, ve kterém se chce vrátit k tomu, na čem byla společná Evropa vybudována. \"Abychom měli mír, starali se o lidi, naše děti,\" uvedl. Původní projekt se podle něj ale proměnil. Unie by se měla vrátit především k základním svobodám, tedy volnému pohybu zboží, osob, služeb a kapitálu, dodal.