Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 0,85 procenta a uzavřel na 26.616,71 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 1,18 procenta na 2872,87 bodu a index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 1,28 procenta na 7505,77 bodu.
Za celý týden stoupl Dow Jonesův index o zhruba 2,1 procenta. S&P 500 si připsal 2,2 procenta a Nasdaq 2,3 procenta.
Akcie výrobce čipů Intel dnes zamířily prudce vzhůru poté, co jeho čtvrtletní výsledky překonaly očekávání analytiků. Výrazně posilovaly rovněž akcie výrobce léků AbbVie, který zvýšil odhad letošního zisku.
Na devizovém trhu dolar oslaboval po zprávě o zpomalení růstu americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí. Euro si v závěru obchodování v New Yorku vůči dolaru připisovalo 0,15 procenta na 1,2413 USD.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, od začátku týdne ztrácel 1,6 procenta. To představuje jeho nejvýraznější týdenní pokles od loňského června. Americká měna zůstala pod tlakem navzdory tomu, že se prezident Donald Trump ve čtvrtek vyslovil pro silný dolar.
Americké ministerstvo obchodu dnes uvedlo, že růst ekonomiky Spojených států ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil na 2,6 procenta ze 3,2 procenta v předchozím čtvrtletí. Tempo hospodářského růstu tak zaostalo za očekáváním analytiků.
K poklesu dolaru tento týden přispěl americký ministr financí Steven Mnuchin prohlášením, že slabší dolar je příznivý pro zahraniční obchod Spojených států. Trump ve čtvrtek nicméně uvedl, že ministrova slova byla vytržena z kontextu. \"Dolar bude silnější a silnější a já konec konců chci vidět silný dolar,\" řekl americký prezident televizi CNBC na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu.
pmh