\"I v roce 2017 rostla poptávka po šicích strojích vyráběných Minervou, na kterou jsme reagovali zvyšováním výrobních kapacit. Došlo k mírnému nárůstu pracovníků podobně jako v roce 2016 a zvýšili jsme výrobní kapacity o dalších pět procent, což je v současných podmínkách České republice stále těžší,\" uvedla Špačková.
Minerva se podle ní loni potýkala s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. \"Je nepochybné, že bez výchovy vlastních odborníků nebudeme schopni do budoucna pokrýt odchody pracovníků do důchodu, ani zajistit předpokládaný rozvoj společnosti. Nedostatek pracovníků obecně v celé České republice komplikuje i hledání vhodných kooperací,\" uvedla Špačková. Firmě se podle ní loni podařilo udržet vysokou zaměstnanost pro 816 zaměstnanců. Jedná se o tříprocentní navýšení personálu vzhledem k roku 2016.
Hlavním výrobním programem Minervy zůstávají průmyslové šicí stroje, které tvoří 98 procent všech realizovaných tržeb. Těžiště výroby i prodejů tvoří stroje středně těžké řady M-Type určené pro automobilový průmysl, obuv a galanterii, které představují 84 procent ze všech vyráběných strojů.
\"V roce 2017 jsme vyrobili a prodali celkem 22.924 strojů, což představuje jen mírný meziroční nárůst a to o necelá dvě procenta. Mimo kompletní šicí stroje Minerva vyráběla i náhradní díly, jednotlivé součásti i podskupiny pro montáž v Bielefeldu. Naše mateřská firma DA Bielefeld je současně i náš největší zákazník a odebírá od nás 82 procent naší produkce,\" uvedla Špačková. Zbývajících 18 procent strojů a náhradních dílů Minerva prodala do segmentu obuv, a to přes dealery nebo přímo.
\"Naším největším dealerem obuvnických strojů zůstává holandská firma Global, a z hlediska teritoriálního je to Indie následovaná Itálií, Německem, Portugalskem, Amerikou a Polskem. Prodej na tuzemský trh je již několik let tradičně minimální a nedosáhl ani dvou procent,\" dodala Špačková.
Podnik Minerva vznikl v roce 1881 ve Vídni. Později se přesunul do Opavy a od roku 1938 sídlí v Boskovicích. Více než devadesátiprocentní podíl ve firmě drží německá společnost Dürkopp Adler.