Původní znění navrhované normy předpokládá odvody až 0,25 procenta z ročních tržeb cestovních kanceláří. Sněmovní výbor se souhlasem ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) doporučil snížení nejvýše na 0,1 procenta. Koeficient bude podle novely stanovovat každoročně ministerstvo pro místní rozvoj. Dostálová uvedla, že až bude ve fondu 50 milionů korun, odvod bude nulový. Naplnění fondu se předpokládá zhruba do dvou let.
Plánované zřízení fondu podle Dostálové reaguje na požadavek EU na plnou úhradu plateb klientům pří úpadku cestovní kanceláře. Cestovní kanceláře sice musejí být pojištěny, zákon ale připouští limit. \"Pravděpodobnost podpojištění je nízká, ale stále existuje,\" uvedla Dostálová. Fond by představoval podle ní \"dozajišťovací mechanismus\".
Zástupci cestovních kanceláří a pojišťoven vnímají vznik garančního fondu jako kompromis, byť cestovní kanceláře soudí, že nynější legislativa ohledně ochrany spotřebitele je dostatečná. \"Nezbývá nám než toto přijmout,\" uvedl prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Roman Škrabánek. Ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek podotkl, že u zájezdu v ceně 15.000 korun bude odvod činit nejvýše 15 korun.
Na původní znění novely mířila kvůli fondu kritika zejména pravicových poslanců. Vzhledem k doporučení snížit hranici pro odvody však předlohu ve výboru podpořili. \"Žádnou radost nám to nepřináší,\" uvedl ale Martin Kupka (ODS). Výbor doporučil Sněmovně novelu s úpravami schválit hlasy všech 17 přítomných členů.
Novela má za cíl také sjednocení pravidel pro zájezdy v rámci vnitřního trhu EU, které zvýší ochranu spotřebitele. Zpřesní podmínky pro získání koncese k provozování cestovní kanceláře, přesněji vymezují pojem zájezd a také se přizpůsobuje zvýšenému množství prodaných zájezdů na internetu.