Pracovníci německých průmyslových podniků stávkují za vyšší platy

01.02.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Frankfurt nad Mohanem 1. února (ČTK) - Zaměstnanci německých průmyslových podniků dnes zahajují první z plánovaných celodenních stávek za vyšší platy a změny v pracovní době. Stávky, které svolal největší odborový svaz IG Metall, potrvají do pátku a zasáhnou na 260 firem včetně výrobce nákladních vozů MAN a dodavatele automobilových komponentů ZF Friedrichshafen.

\"Je to nezbytné, protože zaměstnavatelé zpochybňují již dohodnuté kompromisy,\" prohlásil odborový předák Jörg Hofman v rozhovoru s deníkem Handelsblatt.

Mezi prvními začnou stávkovat zaměstnanci dodavatele dílů pro automobilový průmysl Robert Bosch ve Stuttgartu, v pátek se k nim připojí například pracovníci společností Daimler a Porsche.

Organizace, která zastupuje zhruba 3,9 milionu zaměstnanců především v průmyslu, požaduje zvýšení platů o osm procent na 27 měsíců a lepší pracovní podmínky. IG Metall nejen tradičně volá po vyšších platech, ale zaměřuje se i na to, aby lidé mohli lépe skloubit svůj pracovní a soukromý život. Odbory totiž chtějí, aby zaměstnanci měli možnost až dva roky pracovat místo standardních 35 jen 28 hodin týdně. Lidé, kterým by se částečně dorovnával platový výpadek, by pak měli mít možnost vrátit se znovu k práci na plný úvazek. Zaměstnavatelé nabízejí zvýšení platů o 6,8 procenta a kratší pracovní dobu odmítají.

Odborový svaz i zaměstnavatelé jsou otevření dalšímu jednání. Ke kulatému stolu by měli zasednout po ukončení série stávek, obě strany však požadují na druhé větší ochotu k ústupkům.

Bavorští zaměstnavatelé se už proti stávkám začali bránit právní cestou. Požadují, aby se pracovníci vrátili do zaměstnání a aby odbory uhradily vzniklé škody. \"Stále ještě chceme kompromis. Způsobení tak velkých škod podnikům a ekonomice je kontraproduktivní a nezodpovědné,\" prohlásil vedoucí skupiny bavorských zaměstnavatelů Bertram Brossardt.

IG Metall ale ve středu večer uvedl, že soud ve městě Krefeld jeho požadavky podpořil a soudní příkaz označil za nepřiměřený krok.

Ekonomický institut DIW odhaduje, že stávky přijdou postižené firmy na příjmech celkově na 62 milionů eur (asi 1,57 miliardy Kč). Vyšel přitom z předpokladu, že na 24 hodin přestane pracovat na 50.000 pracovníků, tedy v průměru necelých 200.000 na podnik, napsala agentura Reuters.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK