Analytici: České stavebnictví loni vzrostlo o dvě až tři procenta

05.02.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 5. února (ČTK) - České stavebnictví loni meziročně vzrostlo o dvě až tři procenta. Nevyrovnalo tak předloňský propad o 5,9 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků, jež dnes ČTK oslovila. Údaje o výkonu stavebnictví za loňský rok zveřejní Český statistický úřad (ČSÚ) v úterý ráno.

\"Předpokládám, že za celý rok 2017 české stavebnictví vykáže zhruba dvouprocentní růst. V samotném prosinci stavebnictví skončilo pravděpodobně v červených číslech v důsledku nižšího počtu pracovních dní,\" uvedl dnes analytik ČSOB Petr Dufek.

Stavebnictví podle něj zaostává za ostatními odvětvími ekonomiky hlavně kvůli nedostatku nových zakázek veřejného sektoru. Podle údajů inženýrské společnosti ÚRS Praha loni objem zakázek, které veřejní investoři zadali konkrétním stavebním firmám, meziročně vzrostl o 46 procent na 130,1 miliardy korun. Hodnota nově vypsaných zakázek ovšem meziročně klesla o 41 procent na 120,3 miliardy korun. Veřejné zakázky měly v roce 2016 na celkových tržbách stavebních firem podle ČSÚ podíl 32,6 procenta, což bylo nejméně od roku 1996. Naopak nejvíce to bylo v roce 2002 (55,1 procenta).

\"Proto inženýrské stavitelství zaměřené na výstavbu a rekonstrukce infrastruktury vykáže celoroční propad. Naopak pozemní výstavba, včetně bytové, vzrostla o více než pět procent. Ukazuje se, že soukromý sektor dokázal využít boom poptávky po komerčních a bytových nemovitostech. I když minimálně v případě bytů je nabídka stále nedostatečná a zaostává za poptávkou. I proto zde vidíme tak rychlý růst cen bytů,\" doplnil Dufek.

Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek naopak očekává, že stavebnictví loni v prosinci meziročně vzrostlo. \"Celoroční trendy ale prosinec už nemůže zásadně ovlivnit. Výkon stavebnictví za celý rok tedy meziročně stoupl odhadem o tři procenta,\" podotknul Sobíšek.

Také podle ředitele analytické společnosti CEEC Rresearch Jiřího Vacka stavebnictví loni mírně vzrostlo. \"Růst vycházel zejména z růstu pozemního stavitelství, kterému se dařilo. Naopak inženýrské stavebnictví pokleslo,\" dodal Vacek. Ředitelé stovky tuzemských stavebních firem v průzkumu CEEC Research loni na podzim očekávali růst stavebnictví v průměru o 3,1 procenta. Letos by podle nich mělo stavebnictví stoupnout o 3,5 procenta.

České stavebnictví postihla krize započatá v roce 2008 mnohem více než většinu ostatních oborů. Od roku 2008 klesalo pět let za sebou. V letech 2014 a 2015 poté vzrostlo o 7,1 procenta, respektive o 4,3 procenta. Bylo to způsobeno hlavně dočerpáváním evropských dotací z programového období 2007 až 2013. V roce 2016 však pokleslo o 5,9 procenta. Podle odhadů byly celkové tržby stavebních firem na konci loňského roku v porovnání s rekordním rokem 2008 zhruba o pětinu nižší.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK