Od úterý do dnešního odpoledne podle něj přibylo kolem 120 nahlášených chovů. \"Ve většině nahlášených chovů jde pouze o jednotky kusů prasat, figurují však mezi nimi i velkochovy,\" uvedl Majer. Největším z nich je podnik SZP Těšnovice na Kroměřížsku, ve kterém veterináři evidují přes 23.000 chovaných prasat. Konečný výsledek sčítání chovů by měli mít veterináři k dispozici ve čtvrtek.
Zamořená oblast nákazy se od začátku února zmenšila zhruba na 40 procent okresu Zlín. Zahrnuje především jeho severní část. O zmenšení zamořené oblasti rozhodla na žádost ČR Evropská komise.
Od tohoto týdne musejí všichni chovatelé prasat v zamořené oblasti dodržovat přísná hygienická opatření. Domácí prasata musejí ustájit tak, aby nepřišla do jakéhokoliv kontaktu s divočáky. Do hospodářství nesmějí vnášet ulovené a uhynulé divočáky včetně jejich částí, ani předměty a zařízení, které by mohly být chorobou infikovány. Chovy musejí jejich majitelé řádně dezinfikovat, prasata nesmějí krmit zelenou pící ani podestýlat slámou z loňské sklizně. Případné přemisťování prasat musejí hlásit veterinářům. V případě porušení nařízení hrozí fyzickým osobám pokuta až 100.000 korun, právnickým osobám a podnikatelům až dva miliony Kč.
V Česku se nákaza, která není nebezpečná pro člověka, objevila poprvé u dvou uhynulých divokých prasat nalezených loni v červnu na okraji Zlína. Z velkou pravděpodobností zavlekl nemoc na Zlínsko člověk. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města veterináři potvrdili africký mor prasat u více než 200 uhynulých, ulovených nebo odchycených divočáků. Do chovů se zatím nákaza nerozšířila. Pokud by se tak stalo, musely by být vybity.