Čínští producenti i někteří z jejich zákazníků na slyšení ale prohlásili, že výrobci hliníkových fólií v USA poškozováni nejsou, že americké firmy neumějí vyrobit nejtenčí fólie používané v obalech pro potravinářský a zdravotnický průmysl. Podle nich tito výrobci z trhu raději ustupují, než aby investovali do ziskovějších produktů, jaké se například používají v automobilovém průmyslu.
O tom, zda čínské dodávky americké producenty ohrožují, rozhodne ITC v dubnu. Případné zavedení cel pak je na ministerstvu obchodu.
Ve stejné době se má prezident Donald Trump vyslovit k uvalení řádově širších cel na dovoz produkce hliníkárenského průmyslu. Vyšetřování zahájily USA loni v listopadu a nazvaly ho historickým, neboť jde o první za zhruba tři desetiletí, které zahájila sama vláda. Šetření má zjistit, zda nejsou plechy z hliníkových slitin dovážené za antidumpingovou cenu, či zda vývozci nedostávají podporu od státu. Cílem této zřídka používané taktiky je urychlení zavedení cel, napsala agentura Reuters.
Případ hliníkových fólií, první spor s Čínou, který hliníkárenský sektor otevřel, by se podle agentury mohl stát lakmusovým papírkem v rozhodování o antidumpingových opatřeních vůči čínským producentům.
Ministerstvo obchodu USA vloni zavedlo předběžná antidumpingová a antisubvenční cla na dovoz hliníkových fólií z Číny ve výši 114 až 243 procent.