Růst cen byl v souladu s očekáváním trhu, mírně zaostal za odhadem České národní banky 2,3 procenta, upozornil analytik ING Bank Jakub Seidler. Zpomalení meziroční inflace bylo podle něj taženo zejména vyšší srovnávací základnou z minulého roku. Na přelomu roku 2016 a 2017 totiž začaly ceny zrychlovat z titulu rychlejšího růstu cen potravin, pohonných hmot a cen ve stravovacích zařízeních kvůli zavedení elektronické evidence tržeb.
Do vývoje inflace zasahují podle analytika Deloitte Davida Marka dva protichůdné vlivy. Rychlý růst ekonomiky a velmi nízká nezaměstnanost tlačí na růst mezd, které se dříve či později začne promítat do cen zboží a služeb. Opačným směrem působí posílení kurzu koruny, které snižuje ceny dováženého zboží. \"Aktuálně převažuje druhý faktor a inflace ztrácí na síle. A klesat bude nejspíše i v následujících měsících,\" podotkl.
Zveřejněná data potvrzují přes uvedené drobné odchylky vyznění současné prognózy ČNB, uvedl ředitel měnové sekce ČNB Tomáš Holub. Celkové inflační tlaky podle něj zůstávají silné, přičemž odrážejí především zrychlující mzdovou dynamiku v podmínkách robustního růstu domácí ekonomiky.
Za celý letošní rok vykáže podle analytika Cyrrusu Lukáše Kovandy spotřebitelská inflace podobnou úroveň jako za rok 2017, když dosáhne hodnoty 2,6 procenta. \"Na horizontu měnové politiky, tedy v první polovině roku 2019, se inflace bude pohybovat těsně pod dvouprocentním cílem ČNB,\" doplnil Holub.
Meziměsíčně stouply ceny v lednu o 0,6 procenta. Jejich růst ovlivnilo zdražení alkoholu a elektřiny, zemního plynu, vodného a stočného v bydlení.