Fortuna měla jednat o stažení akcií z burzy, výsledek neoznámila

15.02.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Amsterodam/Praha 15. února (ČTK) - Sázková společnost Fortuna Entertainment Group výsledek dnešní valné hromady v Amsterodamu neoznámila. Podle informací, které zveřejnila na svých stránkách, měla na programu stažení akcií společnosti z pražské a varšavské burzy. Zatím není jasné, kdy firma výsledek jednání zveřejní.

\"Fortuna v tuto chvíli výsledek nekomentuje. Bude ho komentovat standardní regulatorní cestou až tehdy, kdy to bude možné,\" řekl ČTK mluvčí společnosti Petr Šrain.

Většinový vlastník, skupina Penta, usiluje o získání 90 procent akcií Fortuny, což by mu umožnilo takzvaně vytěsnit menšinové akcionáře. Poté by Penta chtěla stáhnout akcie firmy z pražské a varšavské burzy. Ve Fortuně nyní Penta vlastní 80,2 procenta akcií, minoritní akcionáři mají zbytek, respektive 10,3 milionu akcií.

Penta v lednu nabídla prostřednictvím dceřiné společnosti Fortbet Holdings Limited minoritním akcionářům odkup akcií na českém trhu za cenu 182,50 Kč za akcii a na polském trhu za 29,80 polského zlotého. Akcie Fortuny dnes na pražské burze posílily o 1,39 procenta na 182 korun.

Fond Templeton, který kontroluje 10,6 procenta akcií Fortuny, ve středu oznámil, že nabídka většinového vlastníka Fortuny na odkup zbývajících akcií plně neodráží poctivou hodnotu podniku. Pokud si ale Penta nezajistí akcie od Templetonu, nedosáhne úrovně 90 procent, která vytěsnění minoritních akcionářů umožňuje.

Plán získat ve Fortuně stoprocentní podíl a stáhnout její akcie z veřejného obchodování oznámila Penta loni na konci března. Minoritním akcionářům, kteří tehdy vlastnili téměř 32 procent akcií, nabídla odkup za 98,69 koruny. Poté cenu zvyšovala.

Analytik společnosti Patria Finance Ondřej Martínek upozornil, že k vyřazení akcií Fortuny z obchodování na pražské a varšavské burze je podle nizozemského práva potřeba minimálně 50 procent hlasů na valné hromadě. Penta už nyní disponuje větším procentem, má proto možnost svůj záměr bez problémů prosadit, uvedl. Minoritní akcionáři, pokud by si akcie Fortuny nechali, tak podle něj čelí riziku, že v případě stažení akcií z burz budou držet cenné papíry s velmi omezenou možností následného prodeje.

Fortuna Entertainment Group, která se zaměřuje hlavně na kurzové sázky, vznikla v roce 2009. Původně česká firma s 25letou historií působila v České republice, na Slovensku a v Polsku. V posledním roce skupina posílila svou pozici v regionu, když expandovala na rumunský a chorvatský trh. Zároveň v Česku jako první tuzemská firma získala licenci k provozování hazardních her na internetu. Na pražskou a varšavskou burzu vstoupila v roce 2010.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK