Dělníci odstranili část železničního opravovaného mostu v Karlíně

16.02.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 16. února (ČTK) - Z Negrelliho viaduktu v pražském Karlíně byla dnes odpoledne demontována první část ocelové konstrukce železničního mostu. Na zem ji v ulici Prvního pluku snesl pětisettunový jeřáb. Odstraněna by měla být ještě dnes rovněž druhá část mostu. První pražský železniční most přes Vltavu pochází z roku 1936 a je v nevyhovujícím stavu. Modernizaci Negrelliho viaduktu, která začala loni v létě a potrvá tři roky, provádí Správa železniční dopravní cesty (SŽDC).

Odstraňovaná ocelová konstrukce byla částečně opravena v roce 1996, kdy ji správa nechala zpevnit pod pravou kolejí. Konstrukce váží 80 tun a dělníci ji položili na připravené trámy na ploše parkoviště. Tady bude rozřezána a zbytky skončí na šrotišti.

Ještě dnes začnou dělníci pracovat na demontáži druhé části konstrukce. \"Pokud se nestane nic mimořádného, měla by být ještě dnes snesena. Dělníci budou pracovat do té doby, dokud bude vidět,\" řekl ČTK mluvčí SŽDC Marek Illiaš. Pokud práce nestihnou, budou pokračovat v sobotu. Kromě konstrukcí budou z viaduktu rovněž odbourány opěry. Základy i opěry budou zpevněny injektáží.

Nová ocelová konstrukce by se podle Illiaše měla v Karlíně objevit v průběhu příštího roku. Ponese jednu kolej a bude se jednat o příhradový most s dolní mostovkou a parabolickým horním pásem.

Loni SŽDC odstraňovala vestavby a přístavby viaduktu, sejmula kolejový svršek a trakční vedení. Všechny klenby nyní prozkoumá Kloknerův ústav ČVUT. Celkově se jedná o prohlídku sta kleneb z různých materiálů, a to betonu, cihel, pískovce a žuly a jejich různých kombinací. Zkoumáno bude 30.000 až 35.000 kamenů.

Negrelliho viadukt je prvním pražským železničním mostem přes Vltavu a druhým nejstarším stojícím mostem v Praze. Spojuje Masarykovo nádraží přes ostrov Štvanici s Bubny. Stavba dlouhá 1100 metrů, která byla uvedena do provozu na začátku června 1850, je památkově chráněná. Jméno má po inženýru Aloisi Negrellim, který stavbu řídil.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK