Růst zaznamenaly všechny regiony a téměř všechna odvětví. Rekordní byla částka vyplacená na dividendách v 11 zemích, včetně USA, Japonska, Švýcarska, Tchaj-wanu a Nizozemska.
V letošním roce Janus Henderson očekává zvýšení výplaty dividend opět o 7,7 procenta na 1,35 bilionu USD. Firemní i hospodářský růst zůstává silný, přestože finanční trhy jsou méně stabilní. \"Firmy vidí rostoucí zisky a zdravé peněžní toky, a to jim umožňuje financovat štědré dividendy. Rekordní částka vyplacená loni byla téměř o tři čtvrtiny vyšší než v roce 2009 a další přijde,\" uvedl ředitel oddělení globálních kapitálových výnosů v Janus Henderson Ben Lofthouse.
Nejvyšší dividendu loni opět vyplatila ropná firma Royal Dutch Shell. Na druhé místo z předchozí 19. pozice vystoupala China Mobile, za ní skončily Exxon Mobil, Apple a Microsoft. Dvacet největších plátců se na celkové částce vyplacených dividend podílelo 15,7 procenta.
Po očištění o vývoj směnných kurzů, mimořádné jednorázové dividendy a další faktory se loňské dividendy zvýšily o 6,8 procenta. Letos mají vzrůst o 6,1 procenta.
Údaje za loňský rok ukazují menší regionální rozdíly než v předchozích letech, což je odrazem toho, že ekonomické oživení bylo loni šíře pojaté. Jen Evropa zaostává. V Evropě se dividendy zvýšily pouze o 1,9 procenta na 227 miliard USD, hlavně kvůli slabším dividendám u velkých firem ve Francii a Španělsku, nižším mimořádným dividendám a oslabení eura ve druhém čtvrtletí. V Británii dividendy stouply jen o tři procenta kvůli slabší libře, po očištění stouply až o deset procent, hlavně díky nadnárodním těžařským firmám, které mají sídlo v Británii.
Nejvíce zvýšily dividendy firmy v Asii a Tichomoří, o 18,8 procenta na 139,9 miliardy USD. V Severní Americe dividendy stouply o 6,9 procenta na rekordních 475,6 miliardy USD.
Dividendy po očištění rostly loni ve všech sektorech, vyjma telekomunikačního, kde zůstaly na stejné úrovni. Nejrychleji rostly v těžařském sektoru, o 27,2 procenta, napsala agentura Reuters.