Peníze půjdou na rekonstrukci střechy a krovu, rozšíření a dovybavení depozitářů a restaurátorských dílen i zřízení a vybavení digitalizačního pracoviště. Chystá se modernizace zázemí turistického a kulturního provozu a oprava dlažby na nádvoří.
V prvním patře zámku budou práce zahrnovat restaurování několika místností včetně slavného Sněmovního sálu. Úpravy se dotknou i galerie, takzvané Staré knihovny nebo Manského sálu ve druhém patře. Nové bude i uspořádání prohlídkových okruhů. \"Jsou to kroky směřující k dlouhodobému zajištění památkových hodnot areálu, ale také ke zlepšení pracovních podmínek profesionálů i zvýšení komfortu návštěvníků,\" řekl ředitel kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu Jan Slezák.
Arcibiskupství chce dále rozšířit a zatraktivnit prohlídkový okruh v zámecké věži. Vzniknou v ní expozice Klenotnice pozdního středověku a Královská návštěva v Kroměříži. Proměna čeká i Mlýnskou bránu mezi zámkem a budovou arcibiskupského gymnázia. Po dokončení restaurátorských prací se dosud nepřístupné interiéry Mlýnské brány otevřou veřejnosti, která si v nich bude moci prohlédnout muzeum arcibiskupské gardy.
V plánu je i obnova vodního systému v Podzámecké zahradě. Měla by zahrnovat odbahnění a zpevnění břehů rybníků a vodotečí, opravu stavidel a vybudování nových mol. Úpravy čekají zázemí pro chov vodního ptactva a Pompejskou kolonádu včetně kašny. Po dobu oprav musejí návštěvníci v zámku a Podzámecké zahradě počítat s dočasnými omezeními.
Podle kastelána Martina Krčmy úpravy zvýší atraktivitu kroměřížských památek pro návštěvníky. \"Zámek nově nabídne originální expozice, které budou přístupné celoročně, a připojí se tak ke Květné zahradě, která již dnes nabízí atraktivní zimní program,\" uvedl.
Zámek a Podzámecká a Květná zahrada jsou od roku 1998 součástí seznamu hmotného dědictví UNESCO. Od ledna do konce října loňského roku je navštívilo 181.173 lidí, o 25.686 méně než ve stejném období roku 2016.