ECB svůj krok zdůvodnila tím, že se zhoršila finanční situace banky. Důvodem je obvinění z porušení sankcí uvalených na Severní Koreu a z praní špinavých peněz, které vůči bance minulý týden vznesly Spojené státy. Lidé pak začali vybírat vklady.
\"Jednáme o částce 480 milionů eur,\" řekl novinářům mluvčí banky s odkazem na nouzovou výpomoc, kterou může poskytnout centrální banka. Ta již ústavu půjčila 97,5 milionu eur, aby mohl stabilizovat svou finanční situaci a ustál případné masívní vybírání vkladů. ABLV původně žádala 480 milionů eur.
Mluvčí banky rovněž oznámil, že více než 1000 zákazníků ústavu se zavázalo, že v bance ponechá dlouhodobé vklady na šest měsíců až jeden rok v celkové výši 420 milionů eur. Většinou jde o depozita cizinců včetně Rusů a Ukrajinců.
Problémy přední lotyšské banky vypluly na povrch v době, kdy je kvůli korupci stíhán šéf centrální banky Ilmárs Rimšévičs. Obě události podle expertů vzbuzují pochybnosti o činnosti ECB, která je pověřena dozorem nad bankovním sektorem eurozóny. Předsedkyně Rady dohledu ECB Daniele Nouyová dnes řekla, že odhalovat činnosti spojené s praním špinavých peněz není v pravomoci ECB, to je práce státních regulačních úřadů.