Seven Energy se chce při nákupech zaměřit na západní Evropu

27.02.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 27. února (ČTK) - Holding Seven Energy, který nově zastřešuje firmy finančníka Pavla Tykače sdružené dosud ve skupinách Czech Coal a Sev.en, se chce při svých nákupech primárně zaměřit na klasické energetické zdroje v západní Evropě. Na dnešním setkání s novináři to uvedl výkonný ředitel holdingu Alan Svoboda. První transakce by holding rád uskutečnil ještě letos. Seven Energy už dříve uvedl, že je připraven do akvizic investovat více než miliardu eur (asi 25 miliard korun).

Podle Svobody zajímají holding mimo jiné zdroje ve Velké Británii, Německu, Itálii nebo Španělsku. Má jít například o uhelné elektrárny, kterých se tamní majitelé zbavují kvůli politickému tlaku a transformaci energetiky. \"Chtěl bych ale vyvrátit představu, že nás zajímají pouze staré uhelné elektrárny před dožitím. V portfoliích firem nyní zůstávají jen zdroje, které byly modernizované nebo byly uvedeny do provozu nedávno,\" řekl dnes Svoboda. Holding podle něj zajímá také oblast teplárenství.

Podobný postup patří mezi strategie, které už několik let uplatňuje v Evropě Energetický a průmyslový holding podnikatele Daniela Křetínského. Podle Svobody ale Seven Energy se záměrem pozdě nepřichází. \"Transakcí na trhu je stále celá řada a i výhled na příští roky vypadá zajímavě,\" uvedl Svoboda, který do roku 2014 dlouhodobě působil jako šéf strategie a obchodní ředitel ČEZ. Tykačův holding podle něj přichází s odlišnou strategií tím, že nechce být finančním investorem, který svá aktiva poměrně rychle nakupuje a prodává. Seven Energy si chce vytvořit portfolio zdrojů, které bude dále rozvíjet, dodal.

Už minulý týden Svoboda uvedl, že kromě uhelných a plynových elektráren holding zajímají moderní technologie distribuované výroby a spotřeby a možnosti dodávek energií koncovým zákazníkům včetně technologií vedoucích k úsporám energie. Aktuálním tématem naopak podle něj nyní není vyjednávání o koupi tuzemské hnědouhelné elektrárny Počerady od skupiny ČEZ. O prodeji se intenzivně vyjednávalo loni, dozorčí rada ČEZ ale v květnu prodej neschválila.

Pavel Tykač patří k nejbohatším Čechům, jeho majetek se dnes odhaduje na desítky miliard korun. Tykačovo jméno se mimo jiné objevilo v souvislosti s kauzou CS fondů. Koncem roku 2015 Vrchní státní zastupitelství v Praze Tykačovo trestní stíhání zastavilo. Tykač byl obviněn z toho, že v letech 1996 až 1997 vyvedl z fondů aktiva za 1,2 miliardy korun. Trestní stíhání státní zástupce zastavil, protože chyběly důkazy, že skutek spáchal obviněný.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK