Skupina ČEZ v pátek podepsala smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv, včetně distributora elektřiny pro více než tři miliony lidí, se společností Inercom, malým výrobcem solární energie. Transakce vyvolala napříč bulharským politickým spektrem obavy, že strategická energetická aktiva v členské zemi EU přecházejí do rukou vlastníků, o nichž se mnoho neví. Majoritním akcionářem největší tuzemské energetické firmy je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.
\"Pan premiér mě informoval, že má problém s tou firmou a s tou transakcí a já jsem mu vysvětloval, jak ta transakce proběhla na české straně,\" uvedl dnes Babiš. \"Prodej se nám od počátku moc nelíbil, prostřednictvím ministerstva financí jsme byli ale několikrát ubezpečeni, že ta firma je transparentní, že peníze jsou transparentní a na základě toho dozorčí rada ČEZ prodej odhlasovala,\" podotkl.
Uvedl, že takové ubezpečení několikrát přišlo ze strany představenstva ČEZ. Je proto podle něj potřebné, aby si ministerstvo financí vyžádalo prostřednictvím dozorčí rady reakci ČEZ k aktuální situaci. Dotaz, zda má jeho důvěru generální ředitel ČEZ Daniel Beneš nechal dnes Babiš bez komentáře. Opět se jen vyjádřil ke vzniku týmu expertů, který bude s vedením ČEZ hovořit o návrzích na možné rozdělení firmy. Dnes uvedl, že by měl být představen do poloviny března.
Kvůli bulharské transakci už rezignovala tamní ministryně energetiky Temenužka Petkovová, která čelí podezření, že je na vlastníky firmy Inercom napojená. Vláda v Sofii oficiálně odmítla, že by do transakce zasahovala. Borisov nařídil o víkendu úřadům, aby prodej zevrubně prověřily.
Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž v úterý ČTK řekl, že prodeji bulharských aktiv se představenstvo i dozorčí rada energetické společnosti ČEZ věnovaly několik měsíců, výhodnost nabídky potvrdily i externí posudky. \"O tom, že firma Inercom je připravena financovat transakci, svědčí fakt, že poskytla neodvolatelnou bankovní záruku na zaplacení kupní ceny. Tuto bankovní záruku vystavila banka Unicredit Bulbank, která je součástí renomované mezinárodní banky,\" uvedl Kříž.
ČEZ vstoupil na bulharský trh ke konci roku 2004. Jeho distribuční i prodejní společnost tam obsluhuje asi tři miliony zákazníků, zejména v západní části země. Balík prodávaných společností zahrnuje sedm firem: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Orešec a Bara Group. Společnost ČEZ se rozhodla z Bulharska odejít kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady.
rdo rem rot