Cílem novely bylo zlepšit kvalitu vína na českém trhu a omezit prodej falšovaného vína. \"Pro nás jsou klíčová dvě ustanovení. Jedno ukládá povinnost oznamovací a uskladňovací pro nebalené víno, loni takto bylo nahlášeno 53 milionů litrů. Musí se deset dnů skladovat a inspekce má možnost se rozhodnutu odebrat vzorek a dovozce pak musí čekat před uvedením na trh, než se dokončí analýzy,\" řekl Klanica. Druhé klíčové ustanovení novely říká, že při prodeji sudového vína má odpovědnost prodejce, což je buď výrobce, nebo první subjekt, který víno v ČR uvedl na trh.
V předchozích třech letech SZPI analyzovala zhruba 1500 vzorků vína a loni jich nevyhovělo 18 procent, zatímco v předchozích dvou letech to bylo 35, respektive 39 procent.
Podle Klanici se někteří odpůrci zákona obávali toho, že se problém falšování přesune od sudových k baleným vínům, což se nepotvrdilo. Balená vína zůstávají při nákupu výrazně větší jistotou vzhledem k tomu, že díky etiketě lze identifikovat výrobce. \"Sudové víno může velmi rychle ztratit identitu,\" řekl Klanica.
Nepotvrdila se ani další obava odpůrců novely o zániku vinoték. Naopak jich o 550 přibylo na 5700. \"Prodejci se přizpůsobili podmínkám a raději se zaregistrovali,\" poznamenal Klanica.
Velkým problémem je dlouhodobě dovoz z Moldávie, odkud do Evropy často míří falšovaná vína. \"Víno je pro tuto zemi klíčovým vývozním artiklem. Několikrát u nás byli na návštěvě zástupci země včetně ministerstva zemědělství a velmi jim záleží na tom, aby problémy s jejich vínem nebyly. Jelikož kontrolní činnost je tam v plenkách, pomůžeme jim letos a příští rok se svými zkušenostmi a možnostmi,\" uvedl Klanica.