\"Nepodařilo se nám prokázat zavinění pracovníků Blatenské ryby, abychom mohli říci,že bylo z titulu jejich činnosti porušeno biosecurity chovu. Celá záležitost byla odložena, správní řízení je uzavřeno,\" řekl Kouba.
Společnost Blatenská ryba v Blatné na Strakonicku, kde veterináři loni v zimě zlikvidovali kvůli ptačí chřipce téměř 60.000 násadových vajec a utratili přes 27.000 kachen, neobnovila chov chovných kachen. Chtěla je dát do hal, ale nemá tak velkou kapacitu. Firma ale obnovila chov kachen jatečných, ve čtyřech halách jich má 30.000. Společnost dostala od státu kompenzace necelé čtyři miliony korun, jak požadovala. ČTK to loni řekl její ředitel Jiří Bláha.
V jižních Čechách bylo loni 11 ohnisek ptačí chřipky, z toho tři ve velkochovech, ve 14 případech byla nákaza u volně žijících ptáků. Kvůli ptačí chřipce musely být loni v kraji utraceny desítky tisíc kusů drůbeže, především kachny. Virus způsobil chovatelům v kraji škody za miliony korun. Předtím se virus v kraji objevil v roce 2006, ale nedostal se do chovů. Rovněž tehdy trvala ochranná opatření asi dva měsíce.
\"V roce 2006, kdy tady byla ptačí chřipka ve velkém rozsahu, byl to virus H5N1, který byl přenosný na člověka, a my jsme museli kolem každého kusu volně žijícího ptáka vyhlásit ochranná pásma tak jako v loňském roce. Toto období začalo tehdy začátkem března, a když to srovnávám, tak to počasí bylo obdobné jako v letošním roce: v lednu bylo teplo, v únoru bylo teplo, pak začaly mrazy a v březnu byly mrazy a byla ptačí chřipka. To, že je relativně klid, nás nenechává v klidu,\" řekl Kouba.
Veterináři i letos preventivně kontrolují chovy. Co se týče biosecurity, dělají osvětu, aby měli zabezpečené chovy. \"Děláme osvětu i u drobnochovatelů a nabádáme je prostřednictvím agrární komory a chovatelských svazů, aby měli zabezpečené chovy, aby se zejména krmení nedostalo do prostředí, kde by měl přístup volně žijící pták,\" řekl Kouba.
Ptačí chřipka se v České republice začala šířit loni začátkem ledna. Nákaza zasáhla i řadu jiných států v Evropě. Přenos tohoto typu ptačí chřipky na člověka se zatím neprokázal.