Společnost Qualcomm právě kvůli požadavku vlády o měsíc odložila valnou hromadu, kde se mělo o návrhu hlasovat dnes.
Převzetí Qualcommu by bylo největší akvizicí v historii technologického sektoru. Vznikl by třetí největší výrobce čipů na světě, po společnostech Intel a Samsung. Na žádost výboru nyní Qualcomm odložil valnou hromadu na 5. dubna.
\"Toto opatření umožní výboru CFIUS plně prošetřit navrhovanou akvizici,\" uvedlo americké ministerstvo financí, pod které CFIUS spadá.
Spojené státy v poslední době stále důrazněji dávají najevo obavy ohledně přístupu zahraničních firem k americkým technologiím a duševnímu vlastnictví. Začátkem roku čínský telekomunikační gigant Huawei uvedl, že nedosáhl dohody o prodeji svého nového chytrého telefonu prostřednictvím amerického operátora, kterým je podle všeho AT&T. Nedávno také Spojené státy zablokovaly prodej americké společnosti MoneyGram, která se zabývá převodem peněz, do rukou čínské Ant Financial. Ta je divizí pro digitální platby největšího čínského internetového prodejce Alibaba.
Zdroje z CFIUS podle agentury Reuters upozorňují, že obavy má také americká armáda. Kromě toho také hrozí, že by Broadcom mohl část Qualcommu prodat čínským společnostem, což by uškodilo vývoji bezdrátové technologie 5G, protože nyní je v USA jen několik výrobců potřebného hardwaru.
Prověřování dohody výborem CFIUS ještě neznamená, že fúze bude zastavena. Nicméně CFIUS se zaměří i na to, že Broadcomu se s Qualcommem nepodařilo uzavřít dohodu a v podstatě se uchýlil k nepřátelskému převzetí.