Současný vývoj trhu práce je stále nad očekávání příznivý, což odráží celkově pozitivní vývoj tuzemské ekonomiky, uvedl analytik ING Bank Jakub Seidler. K poklesu nezaměstnanosti došlo podle něj navzdory tomu, že letošní únor byl v průměru nejchladnější za posledních šest let a nízké teploty tak komplikovaly obnovování některých prací například ve stavebnictví.
Poptávka po pracovních silách neklesá, což se podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška projevuje i zvyšujícím se počtem volných pracovních míst. Těch přibylo v únoru 8500 a jejich počet dosáhl nového historického maxima. Při zachování současných trendů se zřejmě již v dubnu nebo květnu stane Česko první zemí Evropy, kde bude počet volných pracovních míst vyšší než počet nezaměstnaných, dodal.
Z pohledu zaměstnavatelů tak i nadále platí, že v tuzemské ekonomice přetrvává nedostatek pracovní síly, upozornil analytik Generali Invetsments Radomír Jáč. Tuzemský trh práce v tomto ohledu podle něj připomíná, že silný hospodářský růst vede v rámci české ekonomiky k nerovnováhám. \"Skrze nedostatek potřebné pracovní síly jde zároveň o brzdu, jež brání rychlejšímu růstu ekonomiky,\" podotkl.
Dnešní statistiky jen potvrzují, že situace na trhu práce je extrémně napjatá, souhlasil analytik Komerční banky Viktor Zeisel. To se podle něj ukáže i v pátek na statistice průměrné mzdy za závěrečné čtvrtletí loňského roku, kde očekává výrazný nárůst i díky zvýšení platů ve státní sféře. Od března začnou podíl nezaměstnaných tlačit dolů i sezonní faktory. \"Na své minimum by se měla dostat v podzimních měsících, kdy očekáváme, že se přiblíží ke tříprocentní hladině,\" odhadl.