V únoru bylo bez práce zhruba 280.900 lidí, což je za únor nejméně od roku 1997, uvedl úřad práce. Volných pracovních míst evidoval úřad práce v únoru zhruba 239.250, což bylo přibližně o 8500 více než v lednu.
Vývoj na pracovním trhu odpovídá jak dlouhodobé situaci, tak ročnímu období. \"Řada nezaměstnaných nachází uplatnění díky postupnému rozjezdu sezonních prací zejména ve stavebnictví, gastronomii, zemědělství nebo třeba cestovním ruchu. Zároveň v horských střediscích stále trvá zimní turistická sezona. V nadcházejících měsících bude nezaměstnanost s největší pravděpodobností i nadále klesat,\" sdělila generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.
Současný vývoj trhu práce je stále nad očekávání příznivý, což odráží celkově pozitivní vývoj tuzemské ekonomiky, uvedl analytik ING Bank Jakub Seidler. Nezaměstnanost podle něj klesla navzdory tomu, že letošní únor byl v průměru nejchladnější za posledních šest let a nízké teploty komplikovaly obnovování některých prací například ve stavebnictví.
Při zachování současných trendů se zřejmě již v dubnu nebo květnu stane Česko první zemí Evropy, kde bude počet volných pracovních míst vyšší než počet nezaměstnaných, podotkl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Z jednotlivých krajů byla v únoru opět nejvyšší nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji s 5,6 procenta. Nejnižší byla znovu nezaměstnanost v Praze, kde zůstala na 2,3 procenta.
Ve srovnání okresů byla v únoru nejnižší nezaměstnanost v okresech Praha-východ a Rychnov nad Kněžnou, kde dosáhla 1,3 procenta, respektive 1,4 procenta. Nejvyšší podíl nezaměstnaných mělo Karvinsko se 7,8 procenta. Podíl nezaměstnaných osob stejný nebo vyšší než republikový průměr mělo 36 regionů.
Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 1,2 uchazeče. Z toho nejvíce na Karvinsku (7,7), naopak nejmenší konkurence byla v okresech Pardubice a Praha-východ, v obou regionech připadal na pět míst jeden uchazeč.
Podle dostupných dat Evropského statistického úřadu Eurostat má Česko nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii.