Vedle klasických ceníků elektřiny a zemního plynu účtují někteří dodavatelé poplatky navíc, většinou se jedná o platby spojené s administrativou nebo nechvalně proslulé sankce za předčasné ukončení smlouvy. Při výběru nového dodavatele se proto zajímejte, zda vede i ceník doplňkových služeb. Může vás překvapit, za co všechno zaplatíte.
Poplatky za opisy nebo upomínky
Některým poplatkům lze porozumět. Například těm za rozesílání upomínek notorickým dlužníkům. „Poplatky považuji za férové do určité výše, která odráží oprávněné náklady a přiměřený zisk. Nemůže to být ale prostředek sloužící k odstrašení zákazníka. Nejčastěji si dodavatelé účtují poplatky za opis faktury, za opis smlouvy nebo za upomínku,“ uvádí Jan Schindler, analytik Kalkulátoru TZB-info.cz.
V doplňkových cenících dodavatelů nejčastěji figurují poplatky za vystavení upomínky. První výzvu vám většina dodavatelů zašle zdarma, ovšem druhou a třetí si už naúčtují. U některých společností zaplatíte 50 korun, u jiných 200 korun nebo 300 korun. Někteří dodavatelé, například One Energy & One Mobile, mají poplatky za upomínky odstupňované – za první zaplatíte 10 korun, za druhou 95 korun a za třetí už 500 korun.
Rovněž čtěte:
(foto: Shutterstock)
Za odchod zaplaťte
Dalším nejčastějším poplatkem je sankce za předčasné ukončení smlouvy uzavřené na dobu určitou. Pokutu po vás bude požadovat většina dodavatelů, u nichž jste se zavázali odebírat energii jeden, dva nebo více let. Pokud se během smluvního období rozhodnete od společnosti odejít, můžete očekávat fakturu ve výši až několika tisíc korun. Například společnost ST Energy účtuje tzv. deaktivační poplatek ve výši 3 630 korun. Bohemia Energy požaduje za „jednostranné a neoprávněné ukončení smlouvy“ 6 050 korun za každé odběrné místo.
Podle odborníků patří právě poplatek za předčasné ukončení smlouvy k těm nejméně férovým. „Za zcela neakceptovatelné považuji deaktivační poplatky spojené s předčasným, i když oprávněným, ukončením smlouvy,“ dodává Jan Schindler. Stává se totiž, že dodavatelé požadují sankce i v případě, kdy zákazník smlouvu vypoví včas a podle smluvních podmínek. Většinou jde o snahu zastrašit vysokou pokutou a přinutit zákazníka, aby si změnu dodavatele rozmyslel.
Podle Petra Woffa, zakladatele projektu KupníSíla.cz, platí odběratelé při uzavření smlouvy na dobu určitou cenu nejvyšší, protože ztrácí svobodu. „Někdy spotřebitel vychází z obchodního vztahu jako poražený, ale pokud se poučí, může díky cenné zkušenosti nakonec ještě vydělat,“ domnívá se.
Tisíce za porušení závazku
Ceník mimořádných poplatků je u některých dodavatelů poměrně obsáhlý, jiné společnosti si vystačí pouze s několika položkami, většinou v nich figurují právě poplatky za zaslání upomínky. Mezi časté položky patří také poplatky za opisy faktury nebo smlouvy. Zatímco některé společnosti vám naúčtují 50 nebo 100 korun, jiné požadují cenu 1 000 korun, což už je za hranou administrativních nákladů i slušnosti.
Některé společnosti do svých speciálních ceníků zakomponovaly na první pohled překvapivé položky. Například společnost Elimon účtuje 5 000 korun za „porušení závazku nemít smluvní vztah s dalším dodavatelem“. Tomu lze rozumět jako reakci na množící se případy, kdy lidé uzavírají více smluv s různými dodavateli. Společnost Obecní plynárna zase požaduje 3 000 korun za „lživé tvrzení o ukončení vlastnictví nebo nájmu s důsledkem na ukončení smlouvy“. Lidé ve snaze zbavit se smlouvy na dobu určitou, která se neustále automaticky prodlužuje, totiž využívají možnosti převodu nemovitosti na jinou osobu. Potom lze v odběrném místě změnit dodavatele, kterého si může nový vlastník svobodně vybrat.
Mezi další poplatky, které můžete ve speciálních ceníkách dodavatelů najít, patří třeba sjednání splátkového kalendáře, vystavení potvrzení o bezdlužnosti nebo zaslání ročního vyúčtování v písemné podobě.