Monsanto je největším světovým producentem osiv. Spojením s Bayerem by tak vznikl největší dodavatel produktů pro zemědělskou výrobu na světě, který ovládne více než čtvrtinu světového trhu osiv a pesticidů.
Aby si Bayer zajistil od antimonopolních úřadů povolení k převzetí Monsanta, už dříve slíbil, že prodá část své divize Crop Science. Ta se zabývá produkcí herbicidů a osiva a Bayer ji za 5,9 miliardy eur nabídl německé skupině BASF spolu s aktivitami v oblasti produkce zeleninových semen. O obou akvizicích firmy jednají.
Koncern Bayer se navíc zavázal udělit čínským vývojářům softwaru pro zemědělskou správu \"spravedlivý, přiměřený a nediskriminační přístup\" k digitálním nabídkám sloučeného podniku v Číně.
Fúze už má souhlas brazilského regulačního úřadu a podle dva týdny staré zprávy agentury Reuters ji nejspíš podmíněně schválí i Evropská komise. Koncern tehdy uvedl, že během několika týdnů očekává i vyjádření regulačního úřadu Spojených států. V Rusku se ale Bayer s regulačním úřadem soudí, aby si v přezkumném řízení \"zajistil svá práva\".