Dodávky ropy ze států mimo OPEC tak více než vyrovnají dobrovolné omezování těžby v rámci kartelu i v některých nečlenských zemích, stejně jako propad těžby ve Venezuele.
\"Díky lepším cenovým podmínkám se v roce 2018 pravděpodobně zvýší nejen těžba ropy z břidlic ve Spojených státech, ale také v dalších zemích, jako je Kanada, Británie, Brazílie a Čína,\" uvedl kartel.
OPEC, Rusko a několik dalších zemí vně kartelu omezují produkci ropy od začátku roku 2017 s cílem snížit nadměrnou nabídku na světovém trhu. S převisem nabídky se přitom trh citelněji potýká od poloviny roku 2014. Dohodu o snižování těžby celkově o 1,8 milionu barelů denně prodloužily tyto země do konce letošního roku.
Jejich úsilí přineslo zvýšení ceny severomořské ropy Brent až k 71 USD za barel, nyní se ale barel pohybuje kolem 65 USD. Na druhou stranu ale toto úsilí podpořilo produkci amerických těžařů ropy z břidlic. Na příští schůzce, která se uskuteční v červnu, bude proto OPEC jednat o účinnosti redukce těžby a o možném prodloužení nynější dohody.
Jak nedávno napsal list The Wall Street Journal, OPEC se po dvou letech jednoty rozdělil do dvou táborů. Zatímco Írán chce, aby kartel pracoval na udržení ceny ropy na úrovni 60 dolarů za barel, aby vyšší cenou nemotivoval americké firmy k vyšší těžbě ropy z břidlic, Saúdská Arábie preferuje cenu kolem 70 dolarů za barel. Tvrdí, že těžaři z USA situaci na trhu nezhorší, když proti nim stojí dohoda kartelu spolu s Ruskem, tedy největším světovým producentem.
Těžba ropy v rámci OPEC v únoru klesla o 77.000 barelů na 32,186 milionu barelů denně. Největší podíl má na tom Irák, Spojené arabské emiráty a Venezuela. Podle propočtů agentury Reuters 12 členských zemí dodržuje dohodu na 147 procent, zatímco v lednu to bylo 137 procent. Ve Venezuele, která prožívá těžkou hospodářskou krizi, se těžba v únoru snížila o 183.000 na 1,586 milionu barelů denně. To je zřejmě nejméně za desítky let.