Senát USA uvolňuje dozor nad bankami zavedený po finanční krizi

15.03.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 15. března (ČTK) - Americký Senát schválil ve středu návrh zákona, který uvolňuje pravidla pro regulaci bank. Přísnější bankovní právní předpisy byly zavedeny v důsledku finanční krize za úřadování prezidenta Baracka Obamy. Bílý dům krok obratem přivítal a oznámil, že prezident zákon podepíše, informují světové agentury.

Návrh zákona osvobozuje banky s aktivy menšími než 250 miliard dolarů (5,1 bilionu Kč) od přísného dohledu podle takzvaného Doddova-Frankova zákona z roku 2010. Ten měl zamezit opakování finanční krize, kvůli níž přišli mnozí Američané o práci a domovy.

Příznivci zákona z roku 2010 tvrdí, že finanční systém je díky němu bezpečnější. Kvůli novým zákonům totiž musely velké finanční instituce pro případ finančních krizí začít držet více peněz. Opatření podle jeho podporovatelů také zvýšilo ochranu spotřebitelů a zlepšilo bankovní zátěžové testy. Odpůrci, včetně malých až středně velkých bank, se naopak domnívají, že regulace brzdí růst a je příliš složitá.

Senát návrh nového zákona schválil poměrem hlasů 67 ku 31, kromě vládnoucích republikánů jej podpořili i někteří demokraté. Nyní jej musí projednat Sněmovna reprezentantů.

Schválení normy v Senátu je podle internetového serveru BBC jedním z nejvýznamnějších politických vítězství současného prezidenta USA Donalda Trumpa. Ten již během své předvolební kampaně slíbil, že zákon zruší. Označoval jej za \"katastrofu\".

vjn mka

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK