\"Aktivita ve stavebnictví je v zimních měsících kvůli klimatickým podmínkám velmi nízká. Pokud ale nemrzne, může spousta stavebních činností pokračovat. A to se právě stalo v letošním lednu. V relativně nízkých měsíčních objemech stavební produkce se můžou tyto vlivy promítat do takto obrovských výkyvů meziroční dynamiky,\" uvedl analytik Komerční banky Marek Dřímal.
Podle údajů ČSÚ se leden dlouhodobě podílí na celoročních výkonech stavebnictví pouze čtyřmi procenty. Letošní leden byl čtvrtý nejteplejší od roku 1961. Meziroční rozdíl v průměrných teplotách dosáhl 7,4 stupně.
Podle Dřímala však rozhodně nejde o začátek nějakého boomu ve stavebnictví, v porovnání s prosincem stavebnictví po očištění o sezonní vlivy vzrostlo totiž jen o 0,8 procenta. \"V letošním roce musí stát mimo jiné vyčerpat část peněz z evropských fondů. Zároveň se blíží volby do místních zastupitelstev, což by mohlo rozhýbat útraty velmi přebytkových místních rozpočtů,\" uvedl dále Dřímal. Letos očekává růst stavebnictví o sedm procent.
Podle analytika společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy se kromě teplého počasí pozitivně projevily jak rychlejší čerpání evropských dotací, tak efekt novely stavebního zákona. \"Podobně výrazný růst se podařil naposledy v únoru 2007, kdy vrcholil tehdejší předkrizový stavební boom,\" doplnil Kovanda. V únoru 2007 stavebnictví meziročně vzrostlo o 33,1 procenta.
\"Leden nebývá pro stavebnictví měsícem směrodatným pro celoroční vývoj. Výkony bývají až o polovinu nižší oproti průměrnému měsíci. Meziroční zvýšení samo o sobě nelze přeceňovat. Pomohly mu nepochybně nadprůměrné teploty,\" sdělil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Na místě je podle něj opatrný optimismus. Za celý rok očekává růst o pět procent.
Také podle analytika ČSOB Petra Dufka nelze čísla za první měsíc přeceňovat. \"Ovšem předpokládáme, že stavebnictví se bude dařit i ve zbytku roku. Nové zakázky začaly opět růst, nicméně rozhodně nelze hovořit o počátku stavebního boomu. Spíše se jedná o lehký odraz ode dna,\" podotkl Dufek. Kromě nedostatku veřejných zakázek v oblasti infrastruktury upozornil také na možný nedostatek pracovníků.
Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václava Matyáše je potřeba vzít v potaz také nízkou srovnávací základnu z loňského roku. \"Při hodnocení vývoje českého stavebnictví jsme tedy s nadšením raději opatrní. Teprve několik výrazně pozitivních měsíčních výsledků za sebou může napovědět, že jde o trend, nikoliv o ojedinělý úkaz,\" dodal Matyáš.