\"Shodou náhod zrovna dnes zasedá v Bruselu pracovní komise a my tam opět přednášíme referát, proč těch 90 dnů nedodržujeme. A stále víc a víc jsme kritizováni,\" uvedl Švagr.
Správa loni navrhovala buď nákup 80.000 tun takzvané sladké ropy, nebo 50.000 metrů krychlových nafty a 26.000 metrů krychlových benzinu. Obě varianty měly navýšit tuzemské zásoby o necelé čtyři dny. Zmíněný druh ropy navíc v zásobách SSHR chybí. Švagr preferoval nákup ropy, v případě nakoupení benzinu i nafty by totiž podle něj správa potřebovala od vlády další peníze na jejich skladování.
Bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po červnovém jednání vlády uvedl, že navýšení zásob zablokovali ministři za hnutí ANO. S návrhem na dokoupení zásob nesouhlasilo ministerstvo financí, které tehdy vedl Ivan Pilný (ANO). V připomínkách resort uvedl, že pokles úrovně nouzových zásob ropy do značné míry odráží specifickou situaci na trhu v roce 2016, která byla způsobena omezením provozu obou rafinérií na českém území. Aktuální vyjádření resortu ČTK shání.
SSHR má na skladování a obměnu ropy a ropných produktů smlouvy se státními společnostmi Mero a Čepro, v jejichž nádržích jsou komodity uloženy. V loňských materiálech pro vládu správa uvedla, že udržuje nouzové zásoby ropy a ropných produktů v celkové výši téměř dvou milionů tun. Švagr dnes řekl, že udržování ropných zásob stojí státní rozpočet zhruba 1,5 miliardy korun.