Šefčovič se také zatím odmítl vyjádřit k tomu, zda by měl do transakce vstoupit bulharský stát. \"Máme informace, že všechny příslušné orgány v Bulharsku provádějí nezbytná hodnocení a kontroly. Uvidí se až po uzavření dohody,\" řekl eurokomisař, který se v Sofii sešel i s bulharským premiérem Bojkem Borisovem, jehož země nyní předsedá EU.
Možný vstup bulharského státu do prodeje svých aktiv prověří ČEZ a problémem by mohlo být, zda by nešlo o nedovolenou podporu poskytovanou státem a o porušení pravidel energetického balíčku EU týkajících se vlastnického oddělení výrobních, distribučních a obchodních činností.
Bulharský parlament ve středu vytvořil komisi, která se má plánovaným prodejem bulharských aktiv společnosti ČEZ zabývat. K tomuto kroku přistoupil poté, co transakce vyvolala v zemi bouřlivé reakce. Bulhaři dokonce vyšli do ulic a požadovali demisi vlády.
ČEZ v únoru podepsal smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv místní firmě Inercom, což vzbudilo pochybnosti, zda tak malý podnik je schopen financovat a řídit strategicky důležité energetické provozy. Nedůvěru také vyvolaly nejasnosti, z jakých zdrojů firma získala peníze potřebné k tak velkému nákupu.