Výrazný růst stavebnictví v lednu ovšem podle analytiků nelze přeceňovat. \"Aktivita ve stavebnictví je v zimních měsících kvůli klimatickým podmínkám velmi nízká. Pokud ale nemrzne, může spousta stavebních činností pokračovat. A to se právě stalo v letošním lednu. V relativně nízkých měsíčních objemech stavební produkce se můžou tyto vlivy promítat do takto obrovských výkyvů meziroční dynamiky,\" uvedl analytik Komerční banky Marek Dřímal.
Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václava Matyáše je potřeba vzít v potaz také nízkou srovnávací základnu z loňského roku.
K růstu průmyslové výroby nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, strojů či elektroniky. Hodnota nových zakázek v lednu stoupla o 3,4 procenta a tržby v průmyslu meziročně stouply o 4,8 procenta.
Solidní meziroční tempo růstu by mělo v následujících měsících pokračovat, uvedl analytik Raiffeisenbank František Táborský. Průmysl ale podle něj začne postupně limitovat vysoká srovnávací základna z předchozího roku, který byl extrémně úspěšný.
Za růstem maloobchodních tržeb byly podle statistiků především tržby za nepotravinářské zboží, pohonné hmoty i potraviny. Největší vliv na meziroční růst měl pak prodej zboží přes internet nebo zásilkovou službu. Hlavní ekonom Deloitte David Marek upozornil, že za růstem poptávky domácností stojí tři hlavní faktory, a to stále klesající nezaměstnanost, zrychlení růstu mezd a více optimismu.
Celkově podle analytiků údaje o lednovém vývoji maloobchodních tržeb ukazují na výborný stav české ekonomiky. Spotřeba navíc podle nich zůstane pilířem ekonomického růstu i letos.