Ceny průmyslových výrobců meziročně vytrvale rostly každý měsíc od ledna roku 2017. Od loňského října ale růst postupně zpomaloval a letos v únoru nastal obrat, a ceny klesly. \"Nižší jsou hlavně ceny dopravních prostředků, chemických látek a výrobků a taky rafinovaných ropných produktů,\" sdělil ředitel odboru statistiky cen ČSÚ Jiří Mrázek.
Pokles cen v průmyslu podle analytiků překvapil. \"Za únorovým zpomalením stál především vývoj na světových komoditních trzích. Cena ropy brent poklesla o pět procent. Ceny ale klesly i v oblasti výroby dopravních prostředků a potravinářských výrobků, kde se může projevovat vliv silnější koruny,\" komentovala vývoj cen Jana Steckerová z Komerční banky. V průběhu roku však podle ní index cen průmyslových výrobců opět stoupne.
Ceny dopravních prostředků se oproti loňsku snížily o rovná čtyři procenta a ceny chemických látek a výrobků o 6,9 procenta. Zvýšily se naopak ceny těžby a dobývání o pět procent a elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 1,6 procenta.
Indexy cen dalších výrobců si zatím drží meziroční růst. Ceny v zemědělství ale zpomalily nárůst z lednových 7,2 procenta na 3,2 procenta. Výrazně podražilo třeba ovoce, jehož ceny stouply o 69,9 procenta, nebo mléko, u něhož ceny vzrostly o 15,4 procenta.
Ceny stavebních prací se podle odhadů zvýšily o 2,2 procenta, což byl stejný nárůst jako v lednu. V oblasti tržních služeb pro podniky dokonce růst cen zrychlil z lednových 1,1 procenta na 2,2 procenta. Vzrostly především ceny za služby v oblasti zaměstnání, a to o 15,5 procenta.
Meziměsíčně klesly ceny zemědělských výrobců o 2,2 procenta a ceny průmyslových výrobců o 0,4 procenta. Naopak vzrostly ceny stavebních prací o 0,1 procenta a ceny tržních služeb pro podniky o 1,5 procenta.