Tržby se zvýšily o 20,6 procenta na šest bilionů rublů. Těžba za celý rok vzrostla o 7,3 procenta na 225,5 milionu tun, tedy 4,53 milionu barelů denně. Hrubý provozní zisk (EBITDA) stoupl o 9,8 procenta na 1,4 bilionu rublů.
\"Firma pokračovala ve výrazném zlepšení provozního a finančního výkonu, efektivním začlenění získaných aktiv a zlepšení ziskovosti v hodnotovém řetězci podniku,\" uvedl v prohlášení generální ředitel Igor Sečin. Upozornil, že vstupem na nové trhy v Egyptě a Indii se výrazně zrychlí mezinárodní podnikání a posílí se pozice Rosněfti na globálních komoditních trzích.
Rosněfť se na celkově těžbě ropy v Rusku podílí 40 procenty. Podle objemu rezerv je největší ropnou firmou na světě obchodovanou na burze. Většinový podíl 50 procent plus jedna akcie vlastní v Rosněfti stát, minoritní podíly pak společnosti BP, Glencore a katarský státní investiční fond. Rosněfť patří mezi firmy, na které západní země uvalily sankce kvůli roli Moskvy v ukrajinské krizi.
Loni v září se čínský konglomerát CEFC dohodl, že koupí podíl 14,16 procenta v Rosněfti od komoditní společnosti Glencore a katarského státního investičního fondu Qatar Investment Authrotiy (QIA) za 9,1 miliardy dolarů (188,5 miliardy Kč). Transakce měla být jednou z největších čínských investic v Rusku a posílit energetickou spolupráci mezi Moskvou a Pekingem. V poslední době se však objevily zprávy, že CEFC vyšetřují čínské úřady a podíl v Rosněfti zatím nekoupí. Důvodem jsou zřejmě finanční problémy CEFC.
CEFC také tento měsíc oznámila, že podíl v divizi CEFC Hainan, která se má stát majitelem podílu v ruské Rosněfti, koupil čínský správce majetku Huarong Asset Management, kterého kontroluje stát. Huarong získal podíl 36,2 procenta, zbývající podíl 63,8 procenta v CEFC Hainan vlastní CEFC Shanghai International Group.