EU dala zelenou spojení Bayeru s Monsantem

21.03.2018 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 21. března (ČTK) - Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer má souhlas Evropské komise s převzetím americké biotechnologické společnosti Monsanto za 62,5 miliardy dolarů (1,3 bilionu Kč). EU tak dala zelenou poslední ze tří megafúzí, které změní tvář světového agrochemického průmyslu. Monsanto je největším světovým producentem osiv a spojením s Bayerem by vznikl největší dodavatel produktů pro zemědělskou výrobu na světě, který ovládne více než čtvrtinu světového trhu osiv a pesticidů.

\"Schválili jsme záměry společnosti Bayer převzít firmu Monsanto, protože kroky v hodnotě přes šest miliard eur splňují naše požadavky týkající se hospodářské soutěže v plném rozsahu. Naše rozhodnutí zajišťuje, že po této fúzi zde bude efektivní hospodářská soutěž a inovace v odvětvích osiva, pesticidů a digitálního zemědělství,\" prohlásila eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Aby si Bayer zajistil souhlas antimonopolních úřadů, slíbil některé své aktivity prodat. Část produkce herbicidů a osiva za 5,9 miliardy eur (150 miliard Kč) a aktivity v oblasti produkce zeleninových semen za 1,5 miliardy koupí její rival BASF. Dopad těchto prodejů na hospodářskou soutěž nyní EK zvažuje. Rozhodnutí o dohodě s BASF má padnout do 16. dubna.

Fúze už má souhlas brazilského regulačního úřadu a podmíněný souhlas čínského ministerstva obchodu. V Rusku se ale Bayer s regulačním úřadem soudí, aby si v přezkumném řízení \"zajistil svá práva\". Možný problém také signalizují představitelé ministerstva spravedlnosti v USA. Není ale pravděpodobné, že Spojené státy spojení zamítnou, protože americké a evropské úřady při zvažování globálních fúzí takového rozsahu spolupracují, píše list Financial Times.

Změna klimatických podmínek, konkurence na světovém trhu obilnin a stagnace zemědělského sektoru v globálním měřítku vyústily ve vlnu konsolidace. Spojení společností Dow a Dupont a ChemChina a Syngenta EK schválila loni poté, co společnosti slíbily, že podstatné části svého podnikání prodají.

Margrethe Vestagerová uvedla, že v souvislosti s akvizicí obdržela tisíce e-mailů, pohlednic, dopisů a tweetů vyjadřujících obavy o potravinovou bezpečnost, spotřebitele, životní prostředí i klima. \"Přestože tyto obavy mají velký význam, nemohou být základem pro hodnocení fúzí,\" odpověděla komisařka.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK