\"Živelně poškozené dřevo je třeba zpracovat. Proto zastavujeme úmyslné těžby smrků a borovic, které jsme chtěli letos provést. Až do odvolání se bude výhradně těžit ve státních lesích spravovaných podnikem Lesy ČR jen kalamitní a poškozené dříví,\" uvedl ředitel lesního a vodního hospodářství LČR Tomáš Pospíšil.
Loni v srpnu vítr Lesům ČR poškodil 320.000 metrů krychlových dřeva, následně největší škodu nadělal říjnový orkán Herwart, při němž padlo asi 1,6 milionu metru krychlových dřeva. Přes zimu zasáhl vítr 255.000 metrů krychlových dřeva a zatím poslední velkou škodu nadělal vítr o minulém víkendu. Z větrných kalamit podnik od srpna do konce února zpracoval asi 1,7 milionu metrů krychlových. Roční objem těžby Lesů ČR, kterým patří téměř polovina lesů v ČR, se pohybuje kolem osmi milionů metrů krychlových.
Opatření v podobě zastavení úmyslných těžeb jehličnatého dřeva Lesy ČR přijaly již loni, kdy platilo od srpna do konce roku. Důvodem tehdy byla snaha soustředit těžařské a pilařské kapacity na zpracování kalamity a ulevit trhu se dřevem, který byl přetížen dřívím z větrných a kůrovcových kalamit.
Vítr o minulém víkendu napáchal největší škody v Olomouckém kraji, zejména v okolí Šternberku a Janovic. \"Na Šternbersku je poškozeno asi 200.000 metrů krychlových dřeva, jde také například o lesy u navštěvovaného Svatého Kopečku. V lesích u Janovic zase vítr zlomil nebo vyvrátil asi 100.000 metrů krychlových dříví,\" uvedla Jouklová. Kalamita je i v turistické lokalitě Rabštýn.
Vycházky do lesů poničených větrem lesníci nedoporučují. \"Do konce týdne požádáme městský úřad v Šumperku a olomoucký krajský úřad o vydání zákazu vstupu do nejpostiženějších lokalit. Měl by platit do konce června,\" uvedl Pavel Koždoň, krajský ředitel Lesů ČR v Šumperku Pavel Koždoň.
Zdeněk Rychtera dr