Zdroje neuvádějí, kolik peněz bylo zaplaceno. Podle jednoho z nich ale sám fakt, že část peněz přešla z ruky do ruky ztěžuje oběma stranám možnost se z obchodu vyvázat.
Na jednu z největších čínských investic v Rusku se nahlíží jako na posílení vztahů mezi největším světovým vývozcem a největším spotřebitelem ropy na světě. Zároveň je budoucnost tohoto obchodu lakmusovým papírkem připravenosti vlády čínského prezidenta Si Ťin-pchinga zasahovat do riskantních finančních transakcí velkých čínských konglomerátů.
Jie Ťien-minga vyšetřují podle agentury Reuters čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality. Z čela firmy odejde.
Zástupci Rosněfti odcestovali do Číny, ale podle zdrojů Reuters se nové informace o stavu akvizice nedozvěděli. \"Druhá strana (CEFC) prostě zmizela,\" uvedl jeden ze zdrojů. \"Jedna věc je ale jasná. Kreml chce, aby Čína měla podíl v Rosněfti. A Čína dlouho tvrdí, že chce posílit energetické vazby s Ruskem,\" uvedl jiný zdroj Reuters.
CEFC měla podíl ve firmě většinově vlastněné ruským státem odkoupit od švýcarské těžební společnost Glencore a katarského státního investičního fondu Qatar Investment Authority (QIA). Podle vyjádření Glencoru z minulého měsíce se transakce měla uskutečnit v první polovině letošního roku. Z nedávných slov jeho šéfa Ivana Glasenberga vyplynulo, že firma s obchodem nadále počítá. Glasenberg uvedl, že jej schválila čínská vláda.
CEFC je aktivní i v České republice, ze které si vytvořila svou evropskou základnu. Po zprávách o zatčení Jie Ťien-minga odjeli do Číny zjistit podrobnosti o dalších investicích CEFC v České republice spolupracovníci prezidenta Zemana.
Podle hlavy českého státu odjela hradní delegace do Číny proto, aby zjistila, zda CEFC bude i nadále vlajkovou lodí čínských investic v České republice. \"Dostalo se mi ujištění, že ano. Ale co více, CEFC Europe bude posíleno čtyřiceti devíti procenty minoritního podílu státní firmou CITIC Group,\" řekl Zeman v dnešním rozhovoru pro Mladou frontu Dnes (MfD).