PayPal je v podstatě něco jako internetové bankovnictví. Přes tento platební systém lze posílat a přijímat peníze a samozřejmě jimi i platit na nejrůznějších e-shopech. Má ale, ostatně jako většina online peněženek, oproti klasickému internetbanking i nějaké ty výhody navíc?
Výhody a nevýhody PayPal
Plusy
- Žádné poplatky za založení
- Při platbách zdlouhavě nevypisujete číslo karty, platnost ani CVV kód.
- Podstatně rychlejší transakce na rozdíl od převodů v bankách
- Větší bezpečnost – osoba, které posíláte peníze, nevidí citlivé údaje vaší karty, tudíž je nemůže zneužít.
- Je zde větší jistota, že kupovanou věc opravdu dostanete.
- Úschova – zadržuje platby pro případné reklamace, se kterými klientům pomáhá.
Mínusy
- Velká část PayPal je stále v angličtině
- Pokud někdo zjistí vaše přihlašovací údaje, může vám vykrást účet podobně jako v běžném internetovém bankovnictví. Je zde proto dobré pravidelně měnit heslo a nastavit si denní limit.
Návod, jak založit PayPal
- Otevřete si webovou stránku PayPal a klidněte na Sing Up For Free.
- Z nabídky dvou možností vyberte Personal Account a dejte Continue.
- Následně doplňte své jméno, příjmení, e-mailovou adresu a samozřejmě i silné a ideálně i dlouhé heslo (musí obsahovat minimálně 8 znaků včetně alespoň jednoho speciálního). To v poslední kolonce potvrďte a klikněte na Pokračovat.
- Dále se vám ukáže tabulka, do které bude třeba vepsat identifikační údaje jako ulici, číslo popisné, PSČ, město, případnou provincii, datum narození a telefonní číslo. Rozhodněte se, zdali stojíte o trvalé přihlášení nebo ne a zaškrtněte políčko, ve kterém potvrzujete, že jste osoba, která již dosáhla plnoletosti. Poté dejte Vytvořit účet.
- Pokud se přihlásíte do emailu a dáte potvrdit vytvoření účtu, otevře se vám tabulka, do které zadáte heslo a přihlásíte se kliknutím na Log in. Poté se vám zobrazí vytvořený účet.
- Pro převody peněz a nákupy pak bude samozřejmě nutné doplnit údaje o platební kartě, případně na PayPal bankovním převodem převést peníze.
zdroj: Shutterstock
Pro koho je vhodná internetová peněženka?
Nejen PayPal, ale i ostatní (ověřené) internetové peněženky jsou bezpečnějším řešením pro všechny uživatele, kteří rádi a často nakupují na zahraničních e-shopech jako je Aliexpress, E-bay, Wish apod. Snadno zneužitelné platební údaje se díky PayPal pro druhou stranu stanou nedostupnými, a tudíž je zde i menší riziko eventuelního zneužití.
Prostřednictvím Paypal se nakupuje velice snadno a v podstatě jen stačí, aby jej měli obchodníci na českých nebo zahraničních internetových obchodech jako jednu z platebních metod. Pří výběru budete přesměrování na web, kde se k účtu přihlásíte. Transakci pouze potvrdíte, a to aniž byste museli vypisovat údaje z karty. Výhodou je zde navíc i to, že nebude třeba následně vyplňovat adresu, na kterou se má balíček doručit. Měla by se stáhnout sama z PayPal účtu.
Poplatky za převody a transakce
Za platbu, která je tuzemská a která byla odeslána z přednabitého účtu, si PayPal žádnou provizi neúčtuje. Bohužel, pokud platíte rovnou kartou anebo do zahraničí, bude vám zaúčtován poplatek ve výši 10 Kč a navíc ještě 3,4 % z odeslané částky.
Jestliže hodláte platit a převádět peníze do cizí měny, je vhodné porovnat kurz PayPal s kurzem banky, u které si vedete běžné konto, a to už minimálně proto, abyste odvedli co nejnižší možné poplatky. Kurz banky si můžete do účtu sami zanést. Stačí, když kliknete na ikonku nastavení a následně na Payments a Manage pre-approved payments. Vlevo na boku vám vyskočí nabídka, kde zadáte Show active a opět manage preapproved payments. Vpravo nahoře nad tabulkou pak kliknete na Set Available Funding Sources a poté na Conversion Opitions. V těch poté zaškrtnete Bill me in the currency listed on the seller´s invoice, a máte hotovo!
Ostatní virtuální peněženky
- GoPay
- Skrill
- OK Pay
- Perfekt Money
- Solid Trust Pay
- Paxum
- Paysec
Čtěte také: