Ve Spojených státech v pátek vstoupila v platnost nová cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši deseti procent. EU je od těchto cel prozatím osvobozena a doufá v získání trvalé výjimky. Evropská komise se nicméně obává, že zahraniční výrobci oceli zasažení americkými cly se nyní budou snažit přesměrovat svůj export do EU.
Pokud by se EU na základě šetření skutečně rozhodla pro vlastní cla či kvóty, pak by se takovýto krok podle agentury Reuters vztahoval na všechny země. Zasáhl by především přední vývozce oceli, jako jsou Čína, Indie, Rusko, Jižní Korea a Turecko. Spojené státy se na dovozu oceli do EU podílejí méně než jedním procentem.
Čína po zprávě o šetření Evropské komise uvedla, že je připravena posílit spolupráci s EU ve snaze o řešení situace na trhu po zavedení amerických cel na ocel a hliník. Dodala, že nová ochranářská opatření by situaci pouze zhoršila.
Systém pro sledování dovozu oceli fungující od loňského března podle Evropské komise ukazuje rostoucí import některých ocelářských produktů do EU. \"Tento trend by nyní mohl být ještě silnější, protože přístup na americký trh je omezený a ocelářské produkty z jiných částí světa by mohly být přesměrovány do Evropy. To by mohlo narušit trh a pokřivit ceny,\" uvedla komise.