\"USA stanovují velmi špatný precedens tím, že bezprostředně porušují svůj závazek vůči světu. Členové WTO by měli společně zabránit vzkříšení vyšetřování podle paragrafu 301 a zavřít tuto bestii zpět do klece podle pravidel WTO,\" prohlásil Čang. Podle něj je jednostranné vyšetřování podle tohoto paragrafu zásadně v rozporu s pravidly WTO. Čang dodal, že Washington se v předchozím rozhodnutí WTO zavázal, že nebude zavádět taková cla, pokud nedostane povolení tak učinit v rámci sporu u WTO.
Trumpovu vládu již obvinilo několik zemí, že vytváří krizi ve WTO, protože blokuje jmenování obchodních soudců a odvolává se na národní bezpečnost, což je tradičně v rámci WTO tabu, aby ospravedlnila zavedení cel na ocel a hliník.
Zástupce USA na setkání WTO bránil rozhodnutí Trumpa s tím, že podle odhadů stojí politika Číny týkající se povinného přesunu technologií firmy z USA ročně miliardy USD. Poznamenal také, že USA v pátek podaly stížnost k WTO, ve které obvinily Čínu z krádeže patentů a zneužívání svých licenčních požadavků, které jsou diskriminační vůči zahraničním vlastníkům technologie.
Trumpova vláda požaduje, aby Čína okamžitě snížila obchodní přebytek s USA, který činí 375 miliard USD, o 100 miliard USD. Minulý týden také podle listu The Wall Street Journal požádaly USA dopisem Čínu o snížení cel na americká auta, větší nákup polovodičů vyrobených v USA a poskytnutí americkým firmám většího napojení na čínský finanční sektor, napsala agentura Reuters.
Paragraf 301 amerického obchodního zákona z roku 1974 dává prezidentovi možnost podniknout veškerá vhodná opatření, včetně odplaty, aby dosáhl zrušení jakéhokoliv činu, politiky nebo praktiky zahraniční vlády, které porušují mezinárodní obchodní dohody nebo jsou neodůvodněné, nesmyslné nebo diskriminační a jsou zátěží nebo omezením pro americký obchod. Zákon nevyžaduje, aby vláda čekala s odvetnými opatřeními až do rozhodnutí WTO. USA se však zavázaly, že budou usilovat o řešení sporů podle dohod WTO, která má vlastní časový plán řešení sporů.