V roce 2016 se cestovní ruch podílel třemi procenty na hrubém domácím produktu ČR. S rostoucím počtem zahraničních i domácích návštěvníků se zvyšuje význam cestovního ruchu pro české hospodářství. Hrubá přidaná hodnota v sektoru přesáhla 120 miliard korun. O její růst se zasloužily především služby ubytovacích zařízení, pohostinství, osobní doprava, cestovní kanceláře, kulturní, sportovní a jiné rekreační služby.
V roce 2016 navštívilo Českou republiku 32,5 milionu cizinců, včetně jednodenních návštěvníků. \"Nejvíc peněz u nás utrácejí turisté, kteří zde přenocují. V průměru jde o 2100 korun denně. Nesmíme však zapomínat, že tři z pěti osob přijely do Česka jen na jeden den, což se rovněž promítá do celkových výdajů,\" uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček.
Cestovní ruch předloni zaměstnával 231.500 lidí, meziročně o procento víc. Zaměstnanci tvořili 82 procent a podnikatelé 18 procent. \"Podíl cestovního ruchu na celkové zaměstnanosti v národním hospodářství činil 4,4 procenta. V turismu tedy pracoval každý třiadvacátý Čech,\" dodal Zdeněk Lejsek z oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ.
V loňském roce se v českých hotelech, penzionech či kempech se ubytovalo rekordních 20 milionu turistů, což bylo o 9,1 procenta více než předloni. Zahraničních návštěvníků bylo o 9,2 procenta více a domácích o devět procent. Nejvíc cizinců přijelo tradičně z Německa - jejich počet se meziročně zvýšil o 3,9 procenta na téměř dva miliony. Druhé bylo Slovensko, odkud přijelo 688.000 hostů, kteří se v ČR ubytovali. Na třetí příčce se umístilo Polsko, odkud přijelo 578.000 hostů.