\"Plynárenský byznys je silně závislý na výkyvech počasí, což se projevilo v loňském roce. Hlavní příčinou nárůstu zisku je mrazivý leden a chladnější září. Především dlouhotrvající tuhé mrazy v lednu 2017 výrazně navýšily odběry a objemy distribuovaného zemního plynu,\" uvedl finanční ředitel innogy Česká republika Thomas Merker.
Mírný pokles tržeb byl podle něj způsoben především ukončením dodávek plynu do elektrárny ČEZ v Počeradech, která měla ještě v roce 2016 odběr 2,5 terawatthodiny (TWh) plynu. \"Vliv mělo také snižování cen zemního plynu pro zákazníky,\" doplnil Merker. Ceny plynu od innogy loni v průměru klesly o 4,1 procenta. Celková spotřeba plynu v Česku podle Energetického regulačního úřadu loni dosáhla zhruba 91 TWh, meziročně o asi tři procenta více.
Společnost loni svým zákazníkům dodala v ČR 28,4 TWh zemního plynu a 2,6 TWh elektrické energie. U plynu to byl meziroční pokles o 3,1 TWh, u elektřiny naopak zaznamenala firma nárůst o 0,3 TWh.
Skupina innogy loni v Česku stejně jako v roce 2016 investovala 4,7 miliardy korun, z toho na obnovu plynárenské soustavy 3,4 miliardy korun. \"V loňském roce jsme dokončili 759 staveb, zrekonstruovali 298 kilometrů plynovodů a 57 regulačních stanic. Řádově další stovky milionů směřovaly do modernizace podzemních zásobníků plynu a teplárenských provozů,\" dodal Jan Valenta, ředitel společnosti GasNet, která je součástí skupiny innogy v Česku.
Skupina innogy zajišťuje v ČR dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro zhruba 1,7 milionu zákazníků. Firma provozuje 65.000 kilometrů distribučních sítí, šest podzemních zásobníků plynu, vyrábí teplo a elektřinu ve 14 provozech a patří mezi největší tuzemské prodejce stlačeného zemního plynu (CNG) ve vlastní celorepublikové síti CNG stanic. Skupina v Česku zaměstnává přes 4000 lidí. Podíl innogy, která se do předloňského října jmenovala RWE, na distribuci plynu v ČR činí 86 procent.