Růst průmyslové výroby oproti loňsku v únoru zpomalil z lednových 5,6 procenta na 2,7 procenta. Stavební výroba zpomalila meziroční růst ještě výrazněji - na 9,4 procenta po lednovém růstu o 33,6 procenta. Maloobchodní tržby bez motorových vozidel také rostly pomaleji. Oproti lednu, kdy stouply o 8,4 procenta, činil v únoru růst jen šest procent.
V průmyslu rostla hlavně kovovýroba či výroba elektrických zařízení, pokles zaznamenali statistici u výroby energií. Ve stavebnictví se produkce zvýšila v pozemním stavitelství, zatímco v inženýrském klesla. Stavební firmy v Česku například do konce února zahájily stavbu 1116 bytů v bytových domech, meziročně o 7,7 procenta více. V maloobchodu stouply tržby za nepotravinářské zboží či pohonné hmoty a klesly u prodeje a oprav motorových vozidel.
Většina analytiků oslovených ČTK navzdory zpomalení růstu průmyslu, stavebnictví i maloobchodu nečeká, že by se posilování zcela zastavilo. Průmysl bude podle analytičky Komerční banky Moniky Junicke nadále podporován domácí investiční aktivitou i zakázkami ze zahraničí, a za celý letošní rok by tak mohla průmyslová výroba vzrůst až o šest procent.
Stavebnictví zase podle analytiků pomůže čerpání evropských dotací na větší infrastrukturní projekty a pozemnímu stavitelství by mohla pomoci novela stavebního zákona. Podle odhadu ředitelů stovky stavebních firem, které na začátku roku oslovila analytická firma CEEC Research, letos stavebnictví vzroste o 4,3 procenta. Analytici oslovení dnes ČTK předpokládají růst o čtyři až sedm procent.
Ani u tržeb maloobchodů neočekávají odborníci konec posilování. Lidé podle nich ze svých rostoucích výdělků stále větší díl utrácejí, spíš než spoří, a tento trend má pokračovat. Třeba analytici Raiffeisenbank letos očekávají průměrný růst tržeb kolem sedmi procent, což by oproti loňskému roku bylo zrychlení o 2,5 procentního bodu.