\"Výdaje domácností, pokles nezaměstnanosti, investice EU a očekávaná politika nové vlády příznivá pro podnikání budou dál stimulovat ekonomický růst v České republice, podporovat poptávku po úvěrech, podporovat obsluhu dluhu a nakonec podpoří v zemi stabilní výhled pro banky,\" uvedl analytik Moody\'s Arif Bekiroglu.
Vyšší úrokové sazby podle Moody\'s podpoří rizikovou disciplínu a udržitelnější růst úvěrů. Největším problémem pro české banky zůstane silná konkurence, která jim snižuje marže, a koncentrace úvěrů jednotlivým dlužníkům.
Navzdory silnému ekonomickému růstu zůstane ziskovost bank pod silnějším tlakem kvůli rostoucím rezervám na ztrátové úvěry a nízkým sazbám hypotečních úvěrů. Banky se budou snažit zvýšit marže zaměřením na rizikovější a výnosnější půjčky pro malé a střední podniky a nezajištěné spotřebitelské úvěry.
Kvalita majetku bank by se měla mírně snížit, celkově však zůstane silná. Vysoké objemy nových hypoték, některé s mírnějšími standardy záruk, by mohly přinést vyšší riziko nesplácení úvěrů, navzdory podpůrným ekonomickým podmínkám. Vysoký růst hypotečních úvěrů také zvyšuje ceny realit, což by mohlo způsobit prudkou cenovou korekci v nepříznivém prostředí, pokud zde nebude kontrola.
Pokud nebudou západní mateřské banky tlačit na vyšší výplatu dividend, zůstane kapitál bank silný. V prvních třech čtvrtletích loňského roku se ukazatel kapitálové přiměřenosti Tier 1 zvýšil o 0,11 procentního bodu na 18,01 procenta, zejména díky vysokým ziskům.
České banky také mají dostatek stabilních a levných vkladů, aby mohly financovat poskytování půjček. Spoléhání na nestabilnější a nákladnější zdroje financování na trzích je omezené a primárně ve formě krytých dluhopisů a střednědobých kapitálových nástrojů.