Náklady na práci zahrnují mzdy a platy a nemzdové náklady, jako jsou příspěvky zaměstnavatelů na sociální zabezpečení. Podíl nemzdových nákladů na celkové částce činil v EU loni 24 procent, v eurozóně pak 25,9 procenta. I zde je vysoký rozdíl, na Maltě tento podíl činil jen 6,7 procenta, zatímco ve Francii 32,8 procenta. V České republice to bylo 27 procent.
V průmyslu průměrné hodinové náklady na práci v EU činily 27,4 eura a ve službách 26,6 eura. Ve stavebnictví pak dosáhly 23,7 eura.
Z jednotlivých zemí mají nejnižší hodinové náklady Bulharsko a Rumunsko, nižší než v Česku jsou i náklady v Litvě, Lotyšsku, Maďarsku a Polsku. Nepatrně nižší jsou náklady i na Slovensku, kde činily 11,1 eura, v Estonsku pak 11,7 eura. Naopak vysoké náklady jsou kromě Dánska i v Belgii, Lucembursku, Švédsku a Francii, kde dosahují téměř 40 eur.
Nejvíce se náklady na práci loni zvyšovaly v zemích, kde byly nejnižší, a to v Rumunsku (17,1 procenta) a Bulharsku (12 procent). Vysoký byl růst i v Litvě, Estonsku a Lotyšsku. Naopak jedinou zemí eurozóny, kde se náklady snížily, bylo Finsko, a to o 1,7 procenta. Nižší byly loni náklady i v Británii, kde klesly o 4,1 procenta.
V korunovém vyjádření se průměrné hodinové náklady na práci v ČR zvýšily podle Eurostatu o 8,4 procenta na 296,8 Kč.