HlídacíPes.org uvedl, že smlouva současně počítá se zajištěním \"veškerých současných i budoucích, existujících i podmíněných dluhů Residomo\" až do celkové výše 1,75 miliardy eur (přes 44 miliard korun).
\"V případě, že to půjde, jak jsme prognózovali, tak se nic nebude dít - dál bude firmu řídit náš management. Držitelům dluhopisů nyní pouze vykazujeme zhodnocení jejich prostředků a posíláme jim úroky,\" řekl serveru Rafaj. Šlo podle něj pouze o transakci s cílem snížení původního dluhu a majiteli dluhopisů jsou penzijní fondy, investiční skupiny, banky a velcí investoři.
Podle serveru transakce vzbuzuje pochybnosti u advokátky Hany Marvanové, která v minulosti zastupovala nájemníky bytů OKD ve sporu s původními majiteli. \"Dochází tam k podivným peněžním tokům. Zástavní smlouva de facto znamená, že vám někdo dá peníze, nevlastní to sice přímo, ale skrze zástavní smlouvu to ovládá a pak dostane. Moje hypotéza je, že je tu záměr zakrýt vlastníka,\" uvedla Marvanová. Rafaj to odmítá.
Residomo (dříve RPG Byty) je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku. V jeho bytech o celkové ploše přibližně 2,6 milionu metrů čtverečních bydlí na 90.000 lidí. Za nové majitele vystupuje mezinárodní společnost Round Hill Capital, která sídlí v Londýně.
Společnost RPG Byty získala byty od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou RPG Industries, která je koupila v roce 2004 spolu s těžební společností OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. Společnost ale byty neprodávala, zato v roce 2015 změnila majitele celá firma. Proti prodeji společnosti vystupovalo Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ hájící zájmy nájemníků, podle nějž šlo o další krok k dokončení podvodné privatizace OKD a hornických bytů. Privatizací OKD se zabývá soud i parlamentní komise.