Jak uvedl list Financial Times, ceny hliníku na LME dnes stouply o dvě procenta na 2277,5 dolaru (46,7 tisíce Kč) za tunu, což je nejvyšší úroveň od počátku ledna. Přitom od pátku, kdy USA oznámily sankce, cena tohoto kovu vylétla o 12 procent, a to znamená největší vzestup od roku 2009.
LME v úterý oznámila, že kov nebude od Rusalu přijímat od 17. dubna. Ruská firma v reakci uvedla, že situaci analyzuje a vyjádří se k ní co nejdříve.
Spotřebitelé hliníku po celém světě, od výrobců plechovek po automobilky, se obávají, že nebudou moci u Rusalu kupovat surovinu. Zákazníkům v USA už tak hliník zdražil poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa zavedla desetiprocentní cla na dovoz tohoto kovu.
Rusal je největším výrobcem hliníku mimo Čínu, jeho produkce v loňském roce činila zhruba 3,7 milionu tun, což představuje asi sedm procent světové výroby.
Výpadek Rusalu by na světovém trhu mohla nahradit světová jednička Čína. Hliník patří mezi čínská průmyslová odvětví, ve kterých nabídka překonává poptávku. Obchodní partneři Číny si stěžují, že čínské závody vyvážejí nadbytek své produkce za nepoctivě nízké ceny a ohrožují tak pracovní místa v USA a Evropě.