Německá kancléřka Angela Merkelová v úterý uvedla, že výstavba plynovodu Nord Stream 2, který má přes Baltské moře spojit Rusko a Německo, nebude možná, dokud nebude jasné, jakou roli bude mít Ukrajina - dosud tranzitní země.
Ruské ministerstvo pro energetiku v prohlášení uvedlo, že Novak a Šefčovič spolu mluvili po telefonu a jednali o dodávkách ruského trhu na evropské trhy, napsala agentura Reuters.
Více než třetina plynu vyvážená z Ruska do Evropské unie se v současnosti dopravuje přes Ukrajinu. Ruský plynárenský gigant Gazprom se však chce vyhnout Ukrajině a staví nové plynovody. Současná dohoda o tranzitu plynu přes Ukrajinu končí 31. prosince 2019 a Moskva v minulosti dávala najevo, že přes Ukrajinu nadále plyn vyvážet nehodlá.
Chystaný plynovod NordStream 2 má obejít země, přes které je do západní Evropy transportována velká část ruského plynu. Plynovod je trnem v oku především Ukrajině a Polsku, ale i dalším státům, jako je Česká republika a Slovensko. Podle těchto zemí jde stavba proti zájmům EU, zvyšuje závislost na Rusku a nese s sebou riziko další destabilizace Ukrajiny.
Gazprom se v úterý vyjádřil, že může zachovat tranzit plynu přes Ukrajinu v objemu 10-15 miliard krychlových metrů ročně, pokud to bude ekonomicky účelné. Ruský Kommersant minulý měsíc napsal, že Gazprom bude potřebovat ukrajinské plynovody i v roce 2020, protože infrastruktura v EU nebude připravena pro odběr plynu z projektu Nord Stream 2.